14 инфекционисти в Пловдивска област са на терен, над 2000 са леглата, които могат да приемат болни. В областта се събират заявки от болничините заведения за маски, ръкавици и дезинфектанти и проблем за медицинския парсонал няма да има.
Корона вирусът е неустойчив във външната среда, обясни професор Мурджева. Има много по- опасни и с много по- висока смъртност зарази.
Много е трудна разликата между симптомита на грипа и на корона вируса. Те се предават по един исъщи начин - чрез вдишване на заразени капчици въздух, при пипане на зъмърсени повърхности. Разликата е, че при болшинството заразени – около 70-80% корона вирусната инфекция протича по- леко, само около 20% се разболяват тежко с признаци на пневмония и тежка дихателна надостатъчност, които са и основните водещи симтоми. Най- застрашени са хората в зряла възраст със съпътстващи заболявония като диабет, сърдечни и белодробни проблеми, нарушен имунинет. Само вирусологично изследвания може да определи заразата е грип или корона вирус.
Проф. Мурджева обясни, че най - опасни са хората, които карат вируса на крак, защото те „придвижват“ заразата. Затова те трябва да ограничат движението и да се консултират с личния си лекар.
Професорът призова към спазване на превантивните мерки- често миене на ръцете, избягване на доскосване на лицето, очите, дезинфекция на публичните места.
Храненето и движението също са много важни. Повече плодове и зеленчуци, чай, лимон, джинджифил, мед. Трябва да се внимава с хранителните добавки и имуностимулантите, за които трябва да се направи консултация със специалист. Важно и ваксинирането срещу грип. У нас едва 7% от хората го правят, а това изгрежда не само личен, но и колективен имунинет.
Раговорът с проф. Мурджева можете да чуете в прокачения звуков файл.
Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..
Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната. Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..
Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив. Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..
Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..
Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...