Безспорната теза, че здравето е най-ценното, което имаме, постигна за отрицателно време желязна аргументация дори извън данните на статистиката. Как се справят семейните лекари и пациентите с препоръките на Здравното министерство да избягват масовите мероприятия и затворените пространства с много хора и при болестни симптоми да звънят по телефона на домашните си лекари - д-р Златка Лазарова - семеен лекар в ДКЦ ІІ.
В поликлиниката в момента е спокойно и това се дължи на добрата информираност и от нас, и от медиите. Мисля, че пациентите отговорно приемат нещата и така се отнасят към настоящата епидемия.
Наистина има много голям брой пациенти с оплаквания на горните дихателни пътища, които искат препоръки. Ние даваме консултации по телефона и когато сметнем, че се налага пациентът да бъде прегледан на всяка цена, го викаме в кабинета.
Д-р Лазарова подчерта, че лекарите разпитват всеки, който има оплаквания от респираторния тракт дали е пътувал в чужбина, независимо дали симптомите, които се установяват, накланят повече към вирусните инфекции в момента и грип тип В или към симптоматика, подсказваща евентуално коронавирусна инфекция.
По думите й, в ДКЦ ІІ вече е имало два случая със съмнение за коронавирус на колежки.
След сигнал до РЗИ пациентите бяха отведени до Инфекциозна клиника с абсолютно адекватен и подходящ транспорт, с адекватна дезинфекция на кабинетите и коридорите. За щастие, пробите и на двамата пациента са отрицателни.
При нас тази комуникация донякъде е отработена и аз препоръчвам на пациентите, винаги, когато са пътували в чужбина и имат оплаквания или са имали контакт с хора, били извън страната, да се обаждат, а не веднага да притичват към поликлиниката.
Д-р Лазарова е категорична, че семейните лекари се справят сами с материалите за дезинфекция, тъй като нямат избор и трябва да мислят една-две крачки напред.
Ежедневно се прави дезинфекция на кабинетите преди и след работа, в съответствие с указанията на РЗИ. Остава и пациентите да съдействат.
Хронично болните сега получават адекватно медикаментите си, досега не сме имали неразрешими казуси. Вероятно ще възникнат такива обаче и ще се наложи да ги решаваме и уточняваме в движение.
Общопрактикуващите лекари вече сме свикнали като първа инстанция да отработваме всичко на нашите плещи в движение и това за нас няма да бъде проблем.
Чуйте звуковия файл:
Община Пазарджик ускорява процедурите по създаването на Общинско предприятие „Чистота“. Темата ще се дискутира на 22 април, когато е публичното обсъждане на проектобюджета на общината за тази година. Бюджетната рамка e 186 млн. лв, от които близо 5 млн. лв. са отделени за новото общинско предприятие "Чистота". То ще осигури по – голям..
Само за пет дни – на 7 април и на 11 април тази година в териториалния обхват на община Кричим, по републикански път III-866 Девин – Кричим – Стамболийски отново са паднали скални маси, съобщи кметът на общината Атанас Калчев. "Засега няма жертви. Но докога ще разчитаме на чудо?"възклукна Калчев по повод напоредния инцидент. Не претендирам да..
Важно е родителите да запазят спокойствие, ако се наложи да оказват първа помощ на децата си и едва след това да предприемат действия. Това коментира д-р Борислав Дренски – неонатолог от екипа на УСБАЛАГ "Селена", които проведоха обучение как се реагира при ситуации, застрашаващи здравето и живота на най-малките. Форумът има за цел да..
Петица от последните 3 гимназиални класа да освобождава учениците от държавни зрелостни изпити (ДЗИ). Това предлагат от синдикат "Образование" след проведено национално проучване по два приоритета в образователната система – дефицитите на учениците в първи клас и ефективността държавните зрелостни изпити. Инициативата е в контекста на очаквани..
За нас беше изключителна чест да пътуваме до Антарктида, все пак бяхме заедно с нашия бележит учен проф. Христо Пимпирев. Беше като сбъдната мечта, оправдаха се всичките ни очаквания за това изключително място, разказа в предаването "Точно днес" главният уредник от Природонаучния музей в Пловдив Кристиян Владов . "Нашата работа бе много..