Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Семейните лекари са свикнали да бъдат две крачки напред

Безспорната теза, че здравето е най-ценното, което имаме, постигна за отрицателно време желязна аргументация дори извън данните на статистиката. Как се справят семейните лекари и пациентите с препоръките на Здравното министерство да избягват масовите мероприятия и затворените пространства с много хора и при болестни симптоми да звънят по телефона на домашните си лекари - д-р Златка Лазарова - семеен лекар  в ДКЦ ІІ.

В поликлиниката в момента е спокойно и това се дължи на добрата информираност и от нас, и от медиите. Мисля, че пациентите отговорно приемат нещата и така се отнасят към настоящата епидемия.

Наистина има много голям брой пациенти с оплаквания на горните дихателни пътища, които искат препоръки. Ние даваме консултации по телефона и когато сметнем, че се налага пациентът да бъде прегледан на всяка цена, го викаме в кабинета.

Д-р Лазарова подчерта, че лекарите разпитват всеки, който има оплаквания от респираторния тракт дали е пътувал в чужбина, независимо дали симптомите, които се установяват,  накланят повече към вирусните инфекции в момента и грип тип В или към симптоматика, подсказваща евентуално коронавирусна инфекция.

По думите й, в ДКЦ ІІ  вече  е имало два случая със съмнение за коронавирус на колежки. 

След сигнал до РЗИ пациентите бяха отведени до Инфекциозна клиника с абсолютно адекватен и подходящ транспорт, с адекватна дезинфекция на кабинетите и коридорите. За щастие, пробите и на двамата пациента са отрицателни.

При нас тази комуникация донякъде е отработена и аз препоръчвам на пациентите, винаги, когато са пътували в чужбина и имат оплаквания или са имали контакт с хора, били извън страната, да се обаждат, а не веднага да притичват към поликлиниката.

Д-р Лазарова  е категорична, че семейните лекари се справят сами с материалите за дезинфекция, тъй като нямат избор и трябва да мислят една-две крачки напред.

Ежедневно се прави дезинфекция на кабинетите преди и след работа, в съответствие с указанията на РЗИ. Остава и пациентите да съдействат.

Хронично болните сега получават адекватно медикаментите си, досега не сме имали неразрешими казуси. Вероятно ще възникнат такива обаче и ще се наложи да ги решаваме и уточняваме  в движение.

Общопрактикуващите лекари вече сме свикнали като първа инстанция да отработваме всичко на нашите плещи  в движение и това за нас няма да бъде проблем.

Чуйте звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Главен инспектор Димитър Бришимов в "Добро утро, ден!"

Димитър Бришимов  е главен инспектор в пловдивската пожарна и началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност". Професионалист, който вече 30 години е в професията, която го среща с бедстивята и с човешката трагедия, но и благодарност. В петте части на разговора ще чуем истории за огън и вода, за бедствия у нас и за мисиите на..

обновено на 21.12.24 в 14:07
Михаил Кръстев

Имаме проблеми с управлението на публичните финанси

Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет?  Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на  Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..

публикувано на 20.12.24 в 09:50

Благотворителен концерт в подкрепа на 11-годишната София

Благотворителен коледен концерт в подкрепа на 11-годишната София ще се проведе тази вечер от 18 часа във физкултурния салон на Основно училище „Елин Пелин“ в Пловдив. Паралелно с това учениците набират средства и в коледен базар, който стартира в началото на седмицата . Дарения за лечението могат да бъдат направени и по банков път, както и..

публикувано на 19.12.24 в 16:47

Младият предприемач на Пловдив "омагьосал" самия Илон Мъск

Първата награда в тазгодишното издание на конкурса "Млад предприемач" на Пловдив спечели Любомир Владимиров с авторската си разработка за автомобилен симулатор. "Това е един проект, в който истински коли са трансформирани в много реалистични симулатори. Качвате се в истинска кола и имате възможност да усетите физиките, които бихте усетили на..

обновено на 19.12.24 в 15:58

И болници търсят помощ от фондация "Заедно за доброто"

В края на месец март разказахме за млад мъж от първомайското село Бяла река, който събира и след това дарява инвалидни колички и столове на хора с увреждания в нужда. 9 месеца по-късно той вече е учредил благотворителна фондация и в началото на следващата година възнамерява да открие склад, в който да се събират помощните средства, които..

обновено на 19.12.24 в 11:36