Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българите са индивидуалисти, но имат силно чувство за оцеляване

Смях срещу паника, дали тази формула е  удачна срещу коронавируса?

Коментарът е на философа проф. Здравко Попов, президент на Института за публична политика.

Ние сме в поредица от проблеми, като върхът е тази зараза, която е глобална заплаха. Застрашава директно живота на хората. Човек да бъде тревожен е момент на оцеляване, и има предпазващ ефект. Ние виждаме, че светът е различен, като реакция. Високата степен на цивилизованост означава, че тревогта е по-голяма. За пример взимаме три точки - Германия, Италия и България. Къде са различията и сходствата. Нашият тип реакция е сварзана с бита. Уплашени сме, ако е засегнат дома и семейството ни. Сравнително дисциплинирани сме. Има проблем с предпазните средства на пазара, като маски и дезинфектанти. В Италия имаше експлозия. Трудни са тези сравнения, защото италианците не са приели сериозно предупрежденията. Те не спазват забраните. Затвориха буквално държавата и се изолират от световната мрежа. В Германия има дисциплина и слушат институциите и специалистите. Те са по-предпазливи.

Проф. Попов посочи, че в кризисни ситуации е важно да има единство на хората, като общност. Пред големи заплахи българите са солидарни, и са доказали силно чувство за оцеляване. Това може да се види в историята ни, притежаваме този специфичен модел, въпреки индивидуализма. Става дума за опасностни, които засягат личния ни живот. Трудно бихме станали участници в глобална солидарност, като миграцията, тероризма и природните бедствия. Ако влезем в такава глобарна общност, сигурно ще сме последните.

Прогнози не могат да се правят. Две неща са важни: да се ограничи разпространението на коронавируса, да сме дисциплинирани. Остава въпросът с откриване на ваксина и инвестиции за постигане на целта. Тази пандемия е заплаха  за човечеството, заяви още проф. Здравко Попов.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21