Рубрика „Напълно непознати“ ( нови книги )
Елисавета Багряна. Избрана лирика. Аз обичам самата любов. 200 стр., тв.к., 4А, Колибри, 2020.
Елберт Хъбард. Писмо за Гарсия. 152 стр., ок. 3А, Skyprint, 2020.
Джордж Майкс. Как да бъдеш чужденец. Как да бъдеш упадъчен. 176 стр., 3А, Колибри, 2020.
Майкъл Крайтън. Щамът Андромеда. 2. Изд. 272 стр., ок. 4А, Бард, 2020.
Виктор Метос. Съпруга на убиец. 336 стр., ок. 3А, Ера. 2020.
Георги С. Раковски. Прозрения за българите. 291 стр., 4А, Хелиопол, 2020.
Рубрика „Матрицата“ ( книги и актуален календар )
14.03. 1879 е роден Алберт Айнщайн . От него: Аз ли съм луд или другите. Новелон, 2013.За вселената, човечеството, живота, интелекта и всичко останало. Пергамент Прес, 2015.
15.03 1830 е роден Паул фон Хайзе – нобелов лауреат за 1910. От и за него няма нищо на българския книжен пазар.
16.03. 1868 е роден Максим Горки. От него: Стефан Цвайг/Максим Горки. Писма. Ерго, 2019.
1892 е роден Сесар Вайехо. От и за него няма нищо на българския книжен пазар.
18.03. Световен ден на мозъка: Рихард Давид Прехт. Кой съм аз? Колко сме? Хермес, 2012; Д-р Даниъл Сийгъл, д-р Тина Пейн Брайсън. Как да развием потенциала на детския мозък. Хермес, 2013; Стивън Пинкър. Как работи умът. Изток-Запад, 2011 и Материалът на мисълта. Изток-Запад, 2013; Тони Бюзан. Силата на творческата интелигентност. Изток – Запад, 2013; Антонио Дамазо. Изграждане на съзнателния мозък. Изток-Запад, 2014.
1842 е роден Стефан Маларме. Последно от него: Стихотворения. Нов Златорог, 2004
1929 е родена Криста Волф. Последно от нея : Градът на ангелите. Летера, 2013.
1932 е роден Джон Ъпдайк. От него: Вещиците от Истуик. Бард, 2009; Ожени се за мен. Сиела, 2012; Заека се завръща. Ера, 2013. Заека богат. Ера, 2014. Двойки. Сиела , 2014
19. 03. 1945 е роден Йосип Ости. От него: Къща от език. Алтера 2009; Ябълката на Сезан. Панорама, 2012; Нощта на влюбените. ДА, 2018.
20.03 43 г. п.н.е. е роден Овидий. За него: Йоана Сиракова. Българските преводи на Метаморфози от Овидий. УИ „Св. Климент Охридски“, 2012.Метаморфози. Изток-Запад, 2015.
1770 е роден Фридрих Хьолдерлин. От него: Хиперион. Захарий Стоянов и УИ, 2005.
1828 е роден Хенрих Ибсен. За него: Ибсен във времето. СУ „Климент Охридски“, 2008. От него: Пет драми. Хемус груп, 2009; Драми, 2014; Избрани творби. Хемус, 2016.
Рубрика „Избира Преге“
Носител на седмата национална награда „Райкож Алексиев“ е Румен Белчев.
Рубрика „Европейският литературен канон“
Що е канон?
Рубрика „Синьото цвете“
Хьолдерлин. Смелостта на поета в превод на Венцеслав Константинов
Интервю с Божана Апостолова ще излъчим в "Алтер его" тази седмица. Разговорът е по повод 24-ти май - празникът на славянската писменост и култура. Ще звучат някои от най-емблематичните стихове на голямата българска поетеса. Това е първата част от разговора с Петър Краевски, втората част очаквайте седмица по-късно. Божана Апостолова е основател на..
В утрото на 24 май "Срещи"- те припомнят, че датата 24 май е преклонение пред словото, сътворението на буквите, вярата в духовното, в ъзскресение на общността. Но и питат и как така от хора, зазиждали ръкописи в темелите на църквите за здравина някога, днес стигнахме до свят от желязо? Стари омрази са влезли в съюз с новите технологии?!..
„Слънцето сред малките звезди” – с този израз на флорентинеца Данте” наричат във Венеция своя велик художник Тициан. Казват му също „божественият”. Той преживява цял ренесансов век, вижда всичко, но времето не му стига и да нарисува всичко. Да, жаждата на Тициан за рисуване е огромна – както и жаждата му за живот. Той неслучайно е смятан за..
Тази година се навършват 1170 години от създаването на глаголицата – първата славянска азбука, дело на светите братя Кирил и Методий. По този повод 2025 г. е обявена за Година на глаголицата, отбелязвайки значимостта на това културно постижение за славянския свят и европейската цивилизация. Нашите книжовни хранилища за съжаление не притежават..
Днес в парка на Аграрния университет – Пловдив ще бъде отбелязан 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост; Надсловът на празника е „Аграрен университет – Букет от националности; Очарованието на растенията.“ През настоящата година вузът съчетава празника на българската книжовност с вече традиционната..