Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преди имаше недостиг на кадри, сега идва безработица

Бързи и ефективни мерки иска и бизнесът, който вече търпи загуби заради ограниченията след въведеното извънредно положение.  По темата е коментарът на зам.-председателя на Българската стопанска камара Станислав Попдончев.

Бизнесът поиска удължаване на сроковете за годишните отчети за статистиката и на осигуриелните декларации, декларациите по ДДС, уведомленията за струдовите договори.

От БСК изразиха безпокойство от спирането на работата на съдилищата и евентуалните проблеме с давностните срокове по делата.

Възможност да се намалява време, вместо да има уволнения заради кризата, за кредити от българската банка за развитие са други от темите, които са дневен ред в обсъждане с правителството.

Попдончев открои, че не само транспорта, но и туризма, ресторантьорството са засегнати от извънредното положение и е въпрос на баланс как да се фокусира помощта.

Анкета сред членовете на БСК показва, че средната загуба от наложените мерки е 53%. Малки и средни предприятия са  посочили, че средно ще губят по над 1300 лева дневно.

Основен проблем преди беше липсата на работна ръка, сега очакваме много хора да остана  без работа, включително и много хора да се върнат от чужбина. Ефектите във всички случаи ще са негативни.

Цялото интервю е в прикачения файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Емил Кабаиванов

Без завод за барут военната ни промишленост няма бъдеще

Заводът за барут и боеприпаси, за който германското дружество Райнметал и ВМЗ-Сопот сключиха споразумение, ще бъде изграден върху имот от 518 декара край карловското село Кърнаре. Затова на заседание на Общински съвет Карлово в четвъртък ще се разгледа заявлението на изпълнителният директор на ВМЗ Иван Гецов за промяна на предназначението на..

публикувано на 28.10.25 в 16:52

В България липсва контрол на качеството на водата от ТЕЦ

В топлата вода в Пловдив, Плевен и София има опасни бактерии, зарази и недостатъчно хлор. Това сочи изследване на „Активни потребители”, откъдето предупреждават, че при занижена имунна система ползването на заразена създава рискове за здравето.  Д-р Сергей Иванов от „Активни потребители” е молекулярен биолог и вирусолог. Той обясни, че пробите са взети..

публикувано на 28.10.25 в 15:48

Проектът "Перимед- 2 " е път от науката до практиката в лечението

По-бърз и евтин метод за откриване на мутации на PIK3CA ген при карцином на млечна жлеза при жените са разработили учени от Медицински университет-Пловдив.  Иновацията в областта на персонализираната медицина бе представена по време на информационно събитие по проект ПЕРИМЕД-2, по който работят учени от МУ-Пловдив, ПУ „Паисий Хилендарски“ и..

публикувано на 28.10.25 в 12:25

Отчитат ръст на респираторните инфекции с близо 20% за месец

Увеличават се случаите на остри респираторни заболявания през последния месец. Повишението е с между 10 и 20 %. Това заяви в интервю за Радио Пловдив доктор Костадин Сотиров. Най-много болни има сред децата в предучилищна възраст, а също и възрастните хора, заради хроничните им заболявания, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари..

публикувано на 28.10.25 в 10:55
Красен Станчев

Риск от свръхдефицит в първия евробюджет

Какви са предизвикателства пред проекта на първия евробюджет на страната? Колко постна ще се окаже пицата?  Според икономическия анализатор Красен Станчев, ако за тази година дефицитът в бюджета е 3%, както е по законите и правилата на Европейския съюз (ЕС) и еврозоната, то за следващата има огромен риск за свръхдефицит, който ще бъде следен от..

публикувано на 28.10.25 в 10:27