Мобилно приложения pomogni.net свързва възрастни хора с доброволци от цялата страна. То е дело на група програмисти и дизайнери от София, които са адаптирали свое мобилно приложение, използвано за бизнес цели във Великобритания. Инсталира се свободно на телефон, но е осигурен и достъп през сайт. За възрастните хора без смартфон или интернет са отворили и телефон, на който те могат да се обадят: 0888 366 694.
Доброволец записва заявката и автоматично я въвежда на картата, където изявилите желание да закупят продукти и да ги доставят, я поемат. Платформата работи от два дни и се подобрява непрекъснато, съобщи Ивайло Мирчев, един от създателите й.
По думите му, платформата се доразработва, за да може: Ако вие сте в определана локация и възрастен човек се нуждае от нещо и той е до 5 км от вас, вие автоматично да получите известие на телефона си, че в този радиус има нуждаещ се. И ако искате, може да поемете поръчката му. Това много ще оптимизира работата, ще улесни доброволците и ще намали времето за доставка на тези поръчки.
На втория ден от създаването на платформата вече има 400 записани доброволци от различни градове в страната и около 70 човека, заявили нужда от помощ. За да е ефективна, обаче, създателите й са изчислили, че са необходими около 5000 доброволци.
Мисля, че е достижимо в национален план и се надяваме благодарение на вас и други медии да популяризираме платформата. Тя е безплатна и достъпна за всички, допълни Ивайло Мирчев.
Платформата може да се ползва от БЧК и Социалния патронаж по общини без те да се свързват с разработчиците й. Те са готови да им съдействат, ако се наложи обучение как се работи с приложението. Вече е създадена и фейсбук група.
Интервюто с Ивайло Мирчев с още подробности може да чуете от звуковия файл.
Министерството на отбраната ще прехвърли на Община Пловдив безвъзмездно собствеността на военни имоти с отпаднала необходимост. Това става ясно от писмо на министъра на отбраната Атанас Запрянов до общината, в което той изразява положителното си становище. Припомняме, че кметът Костадин Димитров проведе поредица от срещи с военния министър за..
От 7 септември до днес повече от 24 700 са нарушенията на средната скорост, установени от тол камерите. За същия период са съставени повече от 10 000 акта на нарушителите, съобщи комисар Мария Ботева, която е заместник -началник на Националната Пътна полиция. В Пловдив тя обяви мерките, които ще бъдат взети през предстоящите почивни дни по..
Проверки по сигнали за две нерегламентирани сметища извършват екипи на Регионалната инспекция по околната среда и водите – Пловдив. Екоинспекцията е била сезирана от депутати и медиите. Единият екип проверява терен в землището на село Йоаким Груево, съвместно с представители на община Стамболийски. На терена, разположен в непосредствена близост..
Пиян и без книжка мъж е заловен в Пловдив. Тази нощ на ул. „Васил Левски“, полицията спряла за проверка лек автомобил „Форд“, управляван от 29-годишен мъж. Установено било, че той не притежава шофьорска книжка, а зад волана е седнал след употреба на алкохол над 1,8 промила. Срещу извършителя, който има присъди и криминални прояви, се води..
Данъчни служители към НАП провериха проверка на пазара на зеленчукопроизводителите в пазарджишкото село Огняново. В отговор на проверката голяма част от производителите напуснаха борсата. Целта на проверките е да се установи произхода на продукцията и наличието на касов апарат. Част от производителите се отказаха да продават и останаха извън борсата..