Тестът, на който опасността от разпространение на коронавируса подложи едновременно и здравната, и образователната,и икономическата и духовната среда, ни принуди да осъзнаем, че в борбата със заразата, след хората в бели престилки няма по-главни и по-второстепенни роли.
доц. д-р Любомир Киров – член на Медицински съвет към Правителството и председател на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари, призова хората да не се стресират, защото ще има още случаи на доказано заболяване от коронавируса. Това е нормално при пандемия в света.
В България за сега нещата са контролирани. Нека бъдем обективни, защото в международната класификация на болестите има 20 000 болести, изведнъж се забрави за тях, и едва ли не, човечеството боледува само от една болест. Коронавиросът е нововъзникнал проблем, с който световната общност, медицинска и всички останали полагаме усилия да се борим. Вероятно в България има в пъти повече хора, които са преболудували, но без да разберат. Нека да ориентираме усилията си към високорисковата група хора, които биха могли да пострадат.
Доц. Киров препоръча да не се бърза със заключения, защото Медицинският експертен съвет се формира вчера. Целта е да допълни и помогне на Кризисния щаб. Относно бързите тестове позицията на доц. Киров е, че не поставят диагноза. Най-важното е да се ползват предпазните средства – маски, ръкавици и миенето на ръцете.
Вирусът не живее, не лети във въздуха, а се предава от човек на човек. Ако вървите сам по улицата или в гората, няма от къде да дойде. Ако отидете при възрастните си родители, маската е задължителна. В момента се преяжда от всякаква информация, която предизвиква стрес, а не приканва хората към полезни действия. Нека хората ни имат доверие. Ние мислим, какво да се направи, и периодично ще информираме. Искам да кажа, че към общопрактикуващите лекари, не е изпълнен ангажиментът да бъдат въоръжени в борбата с коронавируса. Няма осигурени лични предпазни средства, ние се справяме сами. Имаше 8000 маски отпуснати от МЗ, като на всеки един лекар и сестрата се пада по една маска. Ние ги разпределихме в девет области, където имаше най-голяма необходимост, включително и Пловдив.
Интервюто с доц. д-р Любомир Киров е в звуковия файл.
Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..
На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев . По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...
Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..
Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..
Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..