4,5 милиарда лева отпуска държавата за справяне с кризата, предизвикана от пандемията от КОВИД - 19. Доколко обаче е ефективно такова наливане на средства, известно като "хеликоптерно" - когато държавата печата пари и ги разхвърля по сектори?
Целта в крайна сметка е излизане не от класическа криза, а от такава, породена от пандемия. Това обяснява мерките не само на българското, а и на други европейски правителства, коментира Петър Ганев.
Той посочи, че в такива условия дори нормален бизнес, който се развива както трябва, понякога е принуден да затвори, защото той или контрагентът му не може да функционира. В такъв момент или се раздават пари, за да се подпомогне икономиката, или се вземат други спешни мерки в подкрепа на работещите, обясни икономистът.
Българският държавен дълг е доста нисък, което в случая е предимство в дългосрочен план, коментира още икономистът. Първият удар на кризата ще бъде поет от фискалния резерв, нещата зависят много и от външните пазари. Въпреки това най-вероятно ще се наложи актуализация на бюджета през годината, прогнозира той.
Петър Ганев коментира още, че засега за дефицит от 3,5 млн. лв. не може да се говори, а по-скоро това е предупреждение какво може да стане с бюджета.
По думите му сега е по-важно да се осигури ликвидна подкрепа за фирмите и за работниците, отколкото да се отлагат плащания и някои данъци. Да не забравяме, че те все пак трябва да се платят, това не е опрощаване, а просто отлагане във времето, посочи икономистът.
Цялото интервю на Емил Костов с Петър Ганев от ИПИ е в прикачения файл.
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..