Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Онлайн филми запознават с пловдивски културни събития

Тази седмица разказваме за инициативата #ОставамЕСивКъщи и коментираме онлайн срещите на фондация "Пловдив 2019" с Десислава Шишманова, журналист и ръководител на БНТ в Пловдив. Те имат поредица от филми, с които представят културните институции на града ни.

 

През 2019-та година Пловдив беше първият български домакин на Европейска столица на културата. Богатата съкровищница от филми, представления и разходка в галериите и регионалните музей представи Десислава Шишманова.

Първите филми, които сме предоставили на община Пловдив и фондация „Пловдив’2019“ са няколко десетки часа. Има документални филми и част от артпредавания с автор Влади Севов, които създадохме за една година и продължава да съществува. В програмната схема на БНТ-2 предаването е посветено изцято на темите свързати с Пловдив ЕСК. 

Целта е да регистрира, създава памет и фиксира любопитното от тази програма. Предоставили сме спектакъла посветен на 135 годишнината от създаването на първия професионален театър в България. Това е пловдивският театър. Артистите на Пловдив и културата е това, което прави нашия град по-висок и по-различен.

Г-жа Шишманова каза още, че може да се види голяма част от поредицата „На опера с БНТ2“, която през последните три години присъства на екрана. Освен, че е образователна и познавателна, разказва как се прави опера, кои са големите личности в този особен вид театър, като използва части от знакови спектакли създадени от Опера Пловдив.

Най-вече от афиша на „Opera open“, летният оперен фестивал на България, който отдавна е отместил границата на страната ни, тъй като има много голям международен интерес към събитието. Силно се надявам да можем да го преживеем в късното лято на тази година. На страницата на Община Пловдив и на фондация „Пловдив’’2019“  има линк с това съдържание.

Десислава Шишмнова коментира още извънредната ситуация, която ни поставя на изпитание. Една от целите на БНТ2 е към по-младата аудитория, това са платформите за онлайн обучение. Обратната връзка показва, че има интерес и оценката е положителна.

Интервюто с Десислава Шишманова е в звуковия файл.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

ОФ "Пловдив 2019" е изпълнила на 56% бюджета си за 2024 година

Малко над 1 милион лева възлизат спестените средства от бюджета на Фондация „Пловдив 2019“ за миналата година, който е в размер на 3 милиона 618 хиляди лева. Изразходваните средства са малко над 2 милиона. Според отчета на фондацията изпълнението на бюджета е 56%.  От общо 2 милиона и 600 хиляди лева бюджетна субсидия от Община Пловдив, са похарчени..

публикувано на 24.02.25 в 14:05

Стоян Сърданов с "Икар" за чест и достойнство

Станаха ясни номинациите за наградите „Икар“, връчвани от Съюза на артистите в България.  Актьорът Явор Милушев получава наградата „Икар“ за изключителен принос към българския театър, съобщиха от актьорската гилдия.  Призът  „Икар“ за чест и достойнство се присъжда на 76-годишния актьор - ветеран в Пловдивската драма Стоян Сърданов. Пред..

обновено на 24.02.25 в 12:58

Преге - предаване за света на книгите, 22 - 28 февруари

В предаването за книги на Радио Пловдив на 22.02. 2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ (нови книги) Алеко Константинов. Бай Ганьо. До Чикаго и назад, пътеписи, разкази, фейлетони. 402 стр., ок. 7А, Фама+, 2025. Мика Валтари. Синухе Египтянинът. 600 стр., 7А, Изток-Запад, 2025. Владимир Зарев...

публикувано на 24.02.25 в 10:08

Изложба базар на мартеници в читалище „Възраждане“

Изложба базар на мартеници, изработени от майсторките от Клуб „Българка“, ще се открие тази вечер от 18 ч. в читалище „Възраждане“. Проявата включва литературно-музикална програма с участието на приятели на читалището. Това е втора поред изложба, посветена на 1 март, като началото беше поставено миналата година. Клуб „Българка“ съществува..

публикувано на 24.02.25 в 09:09

В "Срещите" за човека и човешките ценности

Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества.  Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?"  Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.

обновено на 22.02.25 в 09:10