Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

До вчера лекарите бяха лоши, а сега им ръкопляскаме

Според последните данни от Националния оперативен щаб в Пловдив има още 3 случая с коронавирус. Така общият брой на заразените в града и региона е 24. Статистиката показва, че общо заразените са 379, 113 са настанени болница, 13 са интубираните, от общия брой на болните 57% са мъже, а 43%  са жени. Проф. Венцислав Мутафчийски информира, че 18 от заразените са медицински персонал, и това е тревожна тенденция. По темата Антония Попова разговаря с проф. Димитър Шишков, завеждащ Клиниката по урология към Унивирситетска болница „Пловдив“, където има отделение за лечение на COVID-19.

Проф. Шишков коментира, че заразените медицински лица в Пловдив са много, защото липсва дисциплина. Другият голям проблем е кръстосването на заразени със здрави хора. 

Това ще се случи с разкриването на инфекциозни отделения във всяка едно болница. Това е абсолютно недопустимо от епидемиологична гледна точка, защото заразените трябва да бъдат изолирани. Не в „Свети Мина“, защото болницата е в центъра, няма паркинг, и не може да спре линейка. Идеална щеше да бъде Втора градска болница, където има паркинг с добър достъп. Там може да се разгърне военнополева болница. Не мога да разбера, защо някои хора играят на инат един срещу друг. В Пловдив организацията можеше да бъде по друг начин. Остава е въпросът за Асеновград и Смолян, където има по една болница. Забравихме за хората, които боледуват от инфаркт, ракови и други остри и системни заболявания. Оставихме ги на доизживяване. Какво се случва, когато Неврохирургията е под карантина, и няма достъп до нея? Същевременно има тежка черепно-мозъчна травма, тогава човекът умира. Сбъркахме в няколко посоки. Глупост е КПП-тата на входа и изхода на градовете. От сутрин до вечер горките полицаи събират листчета, които нямат никаква стойност и контрол. Ръкавиците, не се сменят, ето това е разпространението на вируса. Полицаите трябва да бъдат в града, и да следят за изпълнение на всички забрани. Пример са германците, където има много заразени, но малко болни. Всяка болница има пропусквателен пункт на сериозно ниво. Вместо да се харчат пари за КПП-та, и определят часове за пазаруване, да се види какво са направили хората, които имат най-добър успех за овладяване на инфекцията.

Проф. Шишков, заяви още: Лекарите до вчера бяха лоши, сега им ръкопляскаме, това е плюс за съсловието. Браво! Най-после се сетихме, че имаме такива хора в държавата, като лекари, медицински сестри и санитари. Те няма да напуснат работното си място!

Интервюто с проф. д-р Димитър Шишков е в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21