В България и в целия свят днес – на 1-ви април, нямаме повод за шега. На пандемията не се вижда краят и пикът предстои. Нещата са много, много черни, заяви икономистът и бивш финансов министър Муравей Радев. .
Той подчерта, че актуализация на бюджета е задължително да бъде направена.
Крайно време е, защото вече се правят разходи, които не са предвидени. Дано намерят начин в Парламента, може и с видеоконферентна връзка, но да се състои дебатът и да се гласуват и промените. Хубави, лоши, но те са необходими.
Да, финансовият министър спомена три сценария и този, който е най-черния. Според мен обаче, за жалост, има и още по-черен.
Светът и икономиката продължават да пропадат . Двата колоса – САЩ и Китай са на колене. Няма как ние да сме щастливи, когато те са закъсали.
ЕС се чуди колко ще бъде рецесията. Германия говори за минус 5%, а пък Дойче банк обявява дори минус 10%. А ние говорим за минус 3%.
По думите на Радев, цифрата е доста оптимистична.
Спадът ще е по-голям. Само 6 млрд лв. е спадът на БВП. Според мен, тази цифра е доста оптимистична.
Приходната част на бюджета също няма да спадне само с 2,5 млрд. лв., а вероятно с над 3 млрд. лв.
В разходната част също има заложени рискове. 1 млрд. лв. повече са предвидените разходи, отколкото в сега действащия бюджет. При условие, че кризата се задълбочава, ще има необходимост от още повече икономически мерки, които също струват пари. Тогава дефицитът от 3,5 млрд. лв. може да се окаже един оптимистичен вариант, а не – най-черният.
Дано не се окажа прав. Моите колеги в Министерството на финансите умеят да смятат добре и нека приемем, че са прави. Винаги може да се направи и втора, и трета актуализация, но нека да стартираме с тази, за да може законно да се извършат увеличенията на разходите, които ни очакват.
На първо време необходимият ресурс от нов държавен дълг е около 5 млрд. лв. Вероятно останалите до 8 млрд ./3 млрд. лв./ са буфер, който ще се използва при нужда, но сега няма да се тегли. Но не само външният дълг е източник на средства.
Фискалният резерв сега е малко под 10 млрд. лв. и около 5 млрд. от тях биха могли да бъдат ползвани за финансиране на мерките. Освен това, България получи право да използва остатъците от неизползваните средства по различните европейски програми, които в момента действат, за свои нужди в борбата с коронавируса.
Има и още един източник, за който никой не се сеща. Българинът е спестовник и къта бели пари за черни дни. В банковата система населението има над 50 млрд. лв. живи спестявания. Кога да ги използва, ако не сега?..
Чуйте повече от звуковия файл:
Цената на водата в Пловдив, Пазарджик и Смолян ще се повиши от 1 януари догодина , показват разчетите на Комисията за енергийно и водно регулиране. Те предвиждат промени в цената на водата в 28-те ВиК дружества в страната. Новите цени са заложени в проект на решение, което ще бъде обсъдено публично в четвъртък в сградата на регулатора. В Пловдив..
Политологът Любомир Стефанов не вижда изненада в отказа на л идера на ГЕРБ Бойко Борисов да бъде премиер. Според него по-скоро изненада е изказването му, че ще върне първия мандат. Това мнение анализаторът изрази в програма "Ден след ден" Струва ми се, че виждаме поредния етюд от типичното поведение на политическия човек Борисов . Сутрин..
Няма съмнение за наличието на чума по дребните преживни животни във Велинград, заявиха днес експертите от Българската агенция по безопасност на храните по повод огнището на чума по дребните преживни животни в курортния град. То е констатирано в три стада с 1760 животни, които се гледат съвместно. Пробите, дали положителен резултат за..
Как пазаруваме от кампании на намаления? По темата „Ние, потребителите“ прави допитване, което подсеща и насочва към важни аспекти при покупките с отстъпки. Доколко ми влияят рекламите за намаления и как избирам от кого и какво да закупя , когато ми обещават щедри отстъпки? Това са въпросите, които е полезно да си задаваме сега, когато..
Изборът на председател на НС е заложник на промените в Конституцията, които направиха тази фигура потенциален служебен премиер, посочи социологът доц. Татяна Буруджиева. По думите й живеем в символен свят, в който като избиратели чакаме принца на бял кон, но идва принцът на магаре и ние няма как да го изберем, защото е на магаре... Така влизаме в..