Извънредното положение върши много хубава работа за навлизането на музеите в дигиталния свят. Това твърди Екатерина Илиева от Археолгичския музей в Пловдив. Като всички културни институти, и той е със затворени врати за посетители заради кризата с коронавируса. Но служителите му продължават да работят от вкъщи.
При нас работата не спира. Всички са натоварени с различни задачи и честно да кажа, много добре ни дойде, защото имаме възможност да подготвяме различни изложби и да двършваме неща, за които не ни оставяше време с многото разкопки.
Екатерина Илиева се занимава с Инициативата “Археология за всеки”. Тя стартира миналата година, предлагайки индивидулани и групови беседи наживо в музея по различни, предварително обявени теми. Сега формат “лице в лице” е невъзможен.
Съвсем естествено се обърнахме към електроните медии – фейсбук, където имаме най-много посетители. Онлайн, наживо, решихме, че ще протичат тези беседи, за да може да не прекъсваме връзка с любителите на археологията.
Досега по този начин са протекли 3 презентации. Последната е във видео-формат. Направихме нещо като документален филм, който поканхме хората да гледат. Следващата презентация ще е посветена на историята на Пловдив, която ще можем да разгледаме чрез историята на 5 предмета в музея. Тя ще е в събота, 4 април, от 10, 30 часа във фейсбук страницата на музея напълно безплатно.
Опитът показва, че беседите в мрежата се гледат от 30-40 човека. Хубавото е, че след това те продължават да стоят на страницата на музея и хората имат достъп до тях по всяко време.
По примера на колеги и от други музеи, Археолгическият музей в Пловдив вече “качва” на уеб страницата си и онлайн табла от стари изложби. В момента е “подредена” експозицията от 2018 година “7 разказа за вярата”, посветена на 7 истории, свързани с християнската религия.
По този начин музейните експозиции не стоят затворени, а поемат един нов живот. А музеите си връщат социалната функция – разказва Екатерина Илиева.
Все пак, живата връзка с посетителите липсва на музейните работници и те очакват с нетърпение след извънредното положение да ги посрещнат в лице в лице с новите изложби, които и в момента подготвят.
Чуйте интервюто с Екатерина Илиева в звуковия файл.
Живописецът Христо Бозуков открива тази вечер изложба в Градската художествена галерия, в залите за временни експозиции на Главната улица в Пловдив. Проектът включва 37 платна и е озаглавен "Деструкция на реалното". В творбите си авторът разглежда вечната тема за противопоставянето между реалното и нереалното, между бялото и черното чрез..
Близо 60 художници от цялата страна се включват в голямата лятна изложба на галерия „Възраждане“, която се открива на 2 юли. Експозицията включва над 200 творби – живопис, графика, рисунка и скулптура. „Това са около 60 художници, с които ние непрекъснато работим. Преобладават нашите пловдивски автори – Ангел Герджиков, професор Бисер..
Започват Вазовите празници в Сопот. Днес ще бъде открита фотоизложба в експозиционната зала на къщата музей на Вазов. Там ще се състои и литературна вечер и театрален спектакъл. Тази година се отбелязват 175 години от рождението на Вазов.
Представители на патентните ведомства от Европейския съюз ще гостуват на Етнографския музей в Пловдив, където се провежда Седмицата на традиционните занаяти. Гостите от Европа ще се срещнат с българските майстори и ще ги запознаят с възможностите за защита на творчеството им. В Етнографския музей ще е и кметът на Пловдив Костадин Димитров, който..
Официалното откриване на Opera Open е тази вечер със спектакъла "Петте елемента" на Алесандро Куарта с оркестъра на Опера Пловдив. Новата композиция на италианския цигулар обединява идеята за петте елемента – земя, вода, въздух, огън и етер чрез въздействаща музика, допълнена от визуални картини на Петко Танчев. Opera Open 2025 разкрива..