Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борбата с КОВИД-19 не трябва да се превръща в игра на глада


Работещите в земеделския и преработвателния сектор да могат да работят при „специфичен режим на карантина“ поискаха 30 браншови организации. В апел до правителството, Националния оперативен щаб и министрите на земеделието и здравеопазването се настоява на заетите в селското стопанство и хранителната индустрия да бъде даден статут на критични, каквито са медици, полицаи, пожарникари и транспортни работници.

Те предлагат под „специфичен режим на карантина“ да се разбира разрешаването на карантинираните работещи да могат при стриктно определен от работодателя маршрут и при организиран служебен транспорт да стигат до работното място и  да спазват правилата за лична дезинфекция и хигиена, след което да бъдат връщани на посочения от тях адрес.

„При действащите задължения за карантина от 14 дни на всяко контактно лице със заразен с коронавирус, съвсем скоро ще сме в капан, в който само заради един човек, работници от двете или трите смени да се наложи да бъдат поставени под карантина, а фермите, цеховете и оранжериите да бъдат принудени да преустановят работа", пишат браншовите организации.

Те са категорични, че спирането на дейността им ще бъдат пагубно не само за отделното стопанство, за заетите лица и за продоволствената сигурност, но би създало и редица екологични и санитарно – хигиенни проблеми.

В апела се подчертава още, че замяната на персонала с хора от други сектори или безработни не е удачна мярка, заради необходимостта от обучение и специфични умения.

Нека не позволяваме борбата с КОВИД-19 да се превърне в игра на глада, завършва обръщението.

Имаме и проблеми с пазара на нашата стока, каза за Радио Пловдив производителят Огнян Златев, член на Българската асоциация на производителите на оранжерийна продукция. По думите му, в момента се внасят зеленчуци на значително занижени цени-основно от Турция, Гърция и Македония, които подбиват пазара на българската продукция.

В нашия отрасъл работят около 11 000 души.В момента може би сме единствените, които успяваме да задържим работниците си, но с цената на това, че ние просто изнемогваме. В същото време пазарът е така структуриран, че голяма част от вноса идва на дъмпингови цени.

Много интересно се развива случая с тъй наречените "зелени коридори". В момента, говоря за нашия отрасъл-не се прави никакъв износ. Няма износ в момента, няма пробиване. А с тези "зелени коридори" в България влизат много свободно, и то неограничено количество, стоки и то в не такова добро състояние, каквато е нашата. И оттам идва целия проблем, каза Златев. Той и колегите му ще настояват за определяне на минимални цени на вноса на зеленчуци.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Въпреки протеста на „Възраждане“ нормалността у нас се връща

Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист  Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната.  „Докладът за членството..

публикувано на 25.02.25 в 10:50

Община Пловдив няма да допусне втора „Индра“

Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..

публикувано на 25.02.25 в 10:35

В този бюджет излиза, че най-важни са заплатите в МВР

Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..

публикувано на 25.02.25 в 10:12

По-малко пари, по-малко профилактика

Надзорният съвет на Здравната каса одобри проектобюджета, който е в размер на над 9 милиарда и 400 милиона лева.650 милиона лева са предвидени в бюджета на НЗОК за първична извънболнична медицинска помощ за тази година, а за болнична – 4 милиарда лева. Какво означава това за пациентите и има ли шанс те да получат по-добра извънболнична..

публикувано на 25.02.25 в 09:58
Проф. Марин Русев

Мирът не е възможен без участието на Украйна

Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..

публикувано на 24.02.25 в 17:23