Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хората очакват държавническа, а не партийна политика

Политологът доц. Антоний Гълъбов коментира актуализацията на държавния бюджет на второ четене, под знака на коронавируса. Според него, няма да се стигне до пълната опция за увеличаване на външния дълг. По-скоро, това е възможност за управление на публичните финанси. Ясно е, че икономиката и фискалната система ще претърпят щети, в резултат на извънредното положение, и подобна защитна изпреварваща мярка е напълно оправдана.  

Относно средствата за превъоръжаване на българската армия г-н Гълъбов каза:

Ангажиментите, които България изпълнява за модернизация на въоръжените сили трябва да продължат, не можем да си позволим още едно поколение войници и офицери да служат с грохнала съветска техника. Аз не чух от страна на опозицията различна сума за вземане на външен дълг. Всякакъв друг тип идеи са, как  да се пренаредят публичните финансии, не отговарят на въпроса, дали да се вземе допълнителен дълг, и в какъв размер?

Доц. Антоний Гълъбов посочи, че в моменти на криза, много ясно се вижда разликата между държавно управление и партийна политика. В момента обществените очаквания са с акцент към държавното управление. Опитът да бъде изведена всяка тема, като поле за партийно противопоставяне, не създава добра атмосфера. Относно поведението на опозицията, доц. Гълъбов заяви, че се внася излишен шум с тезата, че гладът ще победи страха, както твърди и президентът Румен Радев.  За замразяването на депутатските заплати по предложение на премиера Борисов, изрази мнение, че това е жест на споделено разбиране. Добро е предложението на г-н Цонев от ДПС, който предложи, което е в повече, да се дарява с публичен регистър. Така ще бъде ясно, къде отиват тези средства.

Трябва да има разлика за санкциониране на двата типа поведение – неспазване на карантина и разходка в парка. Споделям безпокойството на Националния оперативен щаб за следващите седмици и предстоящите светли празници, защото доста хора ще се престрашат да отидат на църква. Това може да бъде рисково. Със сигурност икономиката и държавите ще претърпят съществени  трансформации в резултат на тази пандемия. Видимо мерките дават резултат. В България динамиката е различна, и имаме различен профил на развитие на заболяването. Поведението на институциите е коректно, има усилие да се поддържа диалога със синдикатите и работодателските организации. Днес ще бъдем свидетели на това, държавата да поеме осигуровките в пакета 60/40, това е добър жест, важно е да продължи, да бъде намалена конфронтационната реторика в НС, защото това е по-скоро шум, който не е необходим на обществото и държавата.

Интервюто с доц. Антоний Гълъбов е в звуковия файл.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21