Библиотеката към Читалище “Развитие-1873” в Пещера покани учениците от 7 до 12 клас да участват в конкурс за есе, посветено на 75 годишнината от края на Втората световна война. Съорганизатор на литературната надпревара е и местният Съюз на офицерите и сержантите от запаза и резерва. Националният конкурс носи името “Спас Зафиров” и се провежда за 16-та поредна година. Той е отворен за младежи от цялата страна. Темата на есето е “Никога повече война”. Богдана Сиракова от библиотеката уточнява:
Есетата трябва да бъдат авторски, в тях да личи отношението на пишещия към темата, както и да показват езиковата култура на автора. Материалите ще се приемат до 18 часа на 30 април на адрес: 4550 гр. Пещера, ул. „Димитър Горов” № 4, или на двете електронни пощи: razvitie_pestera@abv.bg или biblioteka_peshtera@abv.bg.
Изискването е в пощенския плик да се изпратят отделно неподписаното с име есе и в отделен лист данните на автора: три имена, възраст, адрес, клас, училище и телефон за контакт. Журито, съставено от филолози, учители и автори на книги, ще определи победителите.
За класираните на 1-во, 2-ро и 3-то място в конкурса НЧ ”Развитие – 1873” осигурява парични награди, а първенецът ще получи и статуетка "Пегас”, съобщи Богдана Сиракова. Обявяването на наградите ще е в Деня на библиотекаря 11 май.
Името на конкурса също е свързано с датата. Сиракова разказва, че видният пещерец Спас Зафиров, роден през 1816 година в семейството на чорбаджи Зафир, завършил Гръцкото училище в Пловдив, а в последствие и университета в Атина, където решава да се посвети на учителската професия:
Той е бил учител на Иван Вазов и Христо Ботев, сочи се за такъв и на Васил Левски, преподава и в Девическото училище в Калофер. Владее френски, руски и гръцки език и това го прави високо уважаван и търсен преводач. Инициатор е за отбелязването на първия празник за Светите братя Кирил и Методий в Калофер на 11 май 1856 година.
Срещнахме се в ефир с актисата и продуцент Деси Тенекеджиева, която сподели вълнения и мисли по повод премиерната българо- британска продукция "Дяволски игри" на режисьора Бен Чарлз Едуард.. Първият български филм с участието на легендарна холивудска звезда Мики Рурк тръгна по кината в цялата страна преди седмица. Оригиналното име на филма е The..
За любовта и смъртта на "Първия след Бога". С писателката Неда Антонова питаме как така Дяконът е осъден на смърт по показанията на един единствен човек и защо още в началото на процеса Великият везир настоява Левски обезателно да бъде обесен... А доволството на Граф Игнатиев от присъдата що е? И още куп, куп питания, за които и до днес..
На 10-ти февруари ни напусна поетът Гален Ганев. Тази събота ще излъчим интервю с него от 2019-та година, което той даде специално за „Алтер его“. Ще си припомним думи за поезията, за книгите, за амбицията, за безсмъртието, за Шекспир, за Радой Ралин... Ще звучат и негови стихове. Гален Ганев е роден в Чирпан. Завършва РЕГ "Иван Вазов" в..
Концерт на Ангел Заберски и приятели "Празничен джаз сюрприз" ще има в Дома на културата „Борис Христов“ тази вечер. Ще прозвучат джаз аранжименти на известни класически произведения-"Половецки танци", "Гранада", "Палячи". Зрителите ще чуят и авторски песни на Ангел Заберски.
Първата самостоятелна изложба на Габриела Коджабашева наречена „Когато затворя очи“ ще бъде открита в сводестата зала на Балабанова къща. Тя представя свои творби, по които е работила в последните две години. Вдъхновение Габриела черпи от различните епохи в историята на изобразителното изкуство и това проличава в работата ѝ. Габриела..