Библиотеката към Читалище “Развитие-1873” в Пещера покани учениците от 7 до 12 клас да участват в конкурс за есе, посветено на 75 годишнината от края на Втората световна война. Съорганизатор на литературната надпревара е и местният Съюз на офицерите и сержантите от запаза и резерва. Националният конкурс носи името “Спас Зафиров” и се провежда за 16-та поредна година. Той е отворен за младежи от цялата страна. Темата на есето е “Никога повече война”. Богдана Сиракова от библиотеката уточнява:
Есетата трябва да бъдат авторски, в тях да личи отношението на пишещия към темата, както и да показват езиковата култура на автора. Материалите ще се приемат до 18 часа на 30 април на адрес: 4550 гр. Пещера, ул. „Димитър Горов” № 4, или на двете електронни пощи: razvitie_pestera@abv.bg или biblioteka_peshtera@abv.bg.
Изискването е в пощенския плик да се изпратят отделно неподписаното с име есе и в отделен лист данните на автора: три имена, възраст, адрес, клас, училище и телефон за контакт. Журито, съставено от филолози, учители и автори на книги, ще определи победителите.
За класираните на 1-во, 2-ро и 3-то място в конкурса НЧ ”Развитие – 1873” осигурява парични награди, а първенецът ще получи и статуетка "Пегас”, съобщи Богдана Сиракова. Обявяването на наградите ще е в Деня на библиотекаря 11 май.
Името на конкурса също е свързано с датата. Сиракова разказва, че видният пещерец Спас Зафиров, роден през 1816 година в семейството на чорбаджи Зафир, завършил Гръцкото училище в Пловдив, а в последствие и университета в Атина, където решава да се посвети на учителската професия:
Той е бил учител на Иван Вазов и Христо Ботев, сочи се за такъв и на Васил Левски, преподава и в Девическото училище в Калофер. Владее френски, руски и гръцки език и това го прави високо уважаван и търсен преводач. Инициатор е за отбелязването на първия празник за Светите братя Кирил и Методий в Калофер на 11 май 1856 година.
Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..
Близо 600 деца от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..
Възрожденската къща Верен Стамболян в Старинен Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно” по повод 15 години радио „Татковина” и 5 години изложба „Заедно по пътя на Кирил и Методий“ . Организатор на честването е Изпълнителна агенция за българите в чужбина, началото е в 18 часа. Ще бъде направена видеовръзка с български..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 15.02.2025 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ ( нови книги ) Райнер Мария Рилке. Пред олтара на нощта. Избрана кратка проза. 120 стр., ок 2А, Недланд, 2024 Артур Кьостлер. Мрак по пладне. 2-ро изд., 250 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Пол Остър. Баумгартнър. 208..
На 10-ти февруари ни напусна поетът Гален Ганев. Тази събота ще излъчим интервю с него от 2019-та година, което той даде специално за „Алтер его“. Ще си припомним думи за поезията, за книгите, за амбицията, за безсмъртието, за Шекспир, за Радой Ралин... Ще звучат и негови стихове. Гален Ганев е роден в Чирпан. Завършва РЕГ "Иван Вазов"..