На Разпети петък Христовата плащеница няма да бъде изнесена в в храмовете. Ше има църковни служби за тези, които имат крайна и истинска нужда от този досег с Бога, при спазване на препоръчаните предпазни средстав. Тези решения, съобщени на брифинг от премиера Борисов и Ловчански митрополит Гавриил като представител на Светия синод, коментира историкът проф.Христо Матанов бивш директор на Дирекцията по вероизповедания към МС.
Според проф.Матанов, решението на Светия синод да не се пътува с правителствения самолет за Благодатния огън до Йерусалим е правилно. След като има запазен от миналата година, това решение звучи добре. Той цитира и премиера Борисов „Сърце ни ми дава да затворя църквите“.
Проф.Матанов подчерта, че решението на Светия синод да не се раздава върба на Цветница е голям компромис от страна на църквата. Въпреки че няма научни доказателства доколко коронавируса може да се задържи върху върбовите клонки.
Историкът каза още, че размишлява затова, че има наложена забрана да се посещават паркове и планини, но църквите остават отворени, въпреки че в православни страни като Гърция и Русия са затворени, в католическа Италия също, но подчерта, че има вярващи, за които ако не могат да вземат причастие и да участват в литургията, това за тях е равнозначно на житейска катастрофа. Защото причастието е плътта и кръвта Христова. Това, което ме успокоява е, че истински вярващите у нас са малко.
Проф. Матанов отбеляза, че в условията на борбата с коронавируса, отношението на католическата църква е по-рационално, а на православната е по-емоционално. Те държат на причастието и тайнствата и смятат, че те могат да предпазят от коронавируса.
След четири-пет, или шест години, пандемията ще бъде забравена и перипетиите около Великден и Цветница също, прогнозира проф. Матанов и даде за сравнение Първата световна война, за която човек знае и помни всичко , за разлика от последвалия я т.н. испански грип, взел повече жертви от войната, почти 24 милиона. Тогава Църквата не е прекратила своите служби и дейност. Но и тогава не са знаели как да се преборят с болестта.
В 90 % съм сигурен, че коронавируса ще отмине скоро и няма да се помни.
Цялото интервю с проф. Христо Матанов е в звуковия файл.
Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес. Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни. Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..
В България вода има. Средно годишно страната ни разполага с 20 млрд. м. куб. вода, а този ресурс е четири пъти повече, отколкото ни е необходимо. Въпреки това, страната ни страда от безводие и проблемът все повече се задълбочава. Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата. Може ли да бъде спряно „изчезването на водата по пътя“?..
Пловдивското ОУ „Кочо Честеменски“ ще подкрепи децата на загинали полицейски служители със специална благотворителна кампания. Учениците са подготвили коледни предмети, с които организират благотворителен базар в най-близкия супермаркет, като средствата от продадените изделия ще отидат за закупуване на подаръци за децата, загубили свой родител..
"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край. "Защото така, както в..
Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..