Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

БПЦ е твърде емоционална във време на зараза

Благодатният огън  тази година няма да дойде от Йерусалим. Църквата се отказва да пътува за него и ще използва запазен от миналата година, а средствата предлага  да се пренасочат в борбата с коронавируса. На Цветница няма да се раздава върба.  

На Разпети петък Христовата плащеница няма да бъде  изнесена в в храмовете. Ше има църковни служби   за  тези, които имат крайна и истинска нужда от този досег с Бога, при спазване на препоръчаните предпазни средстав.  Тези решения, съобщени на брифинг от премиера Борисов и  Ловчански митрополит Гавриил като представител на Светия синод, коментира  историкът проф.Христо Матанов бивш директор на Дирекцията по вероизповедания към МС. 

Според проф.Матанов, решението на Светия синод да не се пътува с правителствения самолет за Благодатния огън до Йерусалим е правилно. След като има запазен от миналата година, това решение звучи добре. Той цитира и премиера Борисов „Сърце ни ми дава да затворя църквите“.

Проф.Матанов подчерта, че решението на Светия синод да не се раздава върба на Цветница е голям компромис от страна на църквата. Въпреки че няма научни доказателства доколко коронавируса може да се задържи върху върбовите клонки.

Историкът  каза още, че размишлява затова, че има  наложена забрана да се посещават паркове и планини, но църквите остават  отворени,  въпреки че в православни страни като Гърция и Русия са затворени, в католическа Италия също, но подчерта, че има вярващи, за които ако не могат да вземат  причастие и да  участват  в литургията, това за тях е равнозначно на житейска катастрофа. Защото причастието е плътта и кръвта Христова. Това, което ме успокоява е, че истински вярващите у нас са малко.

Проф. Матанов отбеляза, че в условията на борбата с коронавируса, отношението на католическата църква е по-рационално, а на православната е по-емоционално. Те държат на причастието и тайнствата и смятат, че те могат да предпазят от коронавируса.

След четири-пет, или шест години, пандемията ще бъде забравена и перипетиите около Великден и Цветница също, прогнозира проф. Матанов и даде за сравнение Първата световна война, за която човек  знае и помни всичко , за разлика от последвалия я т.н. испански грип,  взел повече жертви от войната, почти 24 милиона.  Тогава Църквата не е прекратила своите служби и дейност. Но и тогава не са знаели как да се преборят с болестта.

В 90 % съм сигурен, че коронавируса ще отмине скоро и няма да се помни.

Цялото интервю с проф. Христо Матанов е в звуковия файл.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Доц. Христо Паунов в "Добро утро, ден!"

За правото и справедливостта, за уроците, които преподавателите учат, за благородството на доброволния труд, за пътешествията и черно- бялото фото  – за всичко това с чувство за хумор и намигане към съвремието говорим тази седмица в „Добро утро, ден!“. Преподавателят по Конституционно право и омбудсман на ПУ "Паисий Хилендарски" доц. Христо Паунов е..

обновено на 17.05.24 в 16:45

Заплатите в България настигат ръста на цените

Заплатите в България настигат ръста на цените, но това се дължи на факта, че догонваме инфлацията, а не защото българите са обеднели или са забогатели.  Това коментира икономистът Стоян Панчев от Експертния клуб за икономика и политика след като НСИ излязоха с анализ, според който у нас се наблюдава рекордно повишение на заплатите. Само за..

публикувано на 16.05.24 в 17:05

Децата трябва да се възпитават от цялото общество

Психологът Иван Игов коментира в предаването "Ден след ден" поведението на близнаците Борислав и Валентин Динкови, обвинени, че са съучастници в убийството на Димитър Малинов от Цалапица.  "Тук не може да става дума за психопатно отклонение или социопатно поведение. Просто те са момчета, израснали в среда, в която насилието и дори човешкият живот..

публикувано на 16.05.24 в 15:04

Ваксината срещу коклюш е една от най-изследваните и е безопасна

Ваксините ли са единствения начин за спиране на увеличението на случаите на заболели от коклюш ? Темата в програма "Точно днес" коментираме с д-р Аспарух Илиев , ръководител на лабораторията в Берн и експерт по безопасност на ваксините. Д-р Илиев каза, че увеличението на случаите на коклюш е феномен, който наблюдаваме днес в цяла Европа.  "Има..

публикувано на 16.05.24 в 10:10

Университетите не могат сами да покрият по-високите заплати

Работещите във висшите учебни заведения заплашиха с ефективен протест на 20 май и символични действия на  празничния 24-ти. От служебното правителство заявиха, че ще предоставят 39 милиона лева за увеличение на възнагражденията на академичния състав.  "Властимащите реагираха много бързо и дадоха индикации, че са готови на диалог и конкретни..

публикувано на 16.05.24 в 08:52