Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наивно е да се мисли, че може да има ваксина до 3 месеца

| обновено на 09.04.20 в 17:31
Доц. Андрей Чорбанов
Снимка: Ани Петрова

Проектът на българския  екип, който разработва ваксина срещу Covid -19, вече е одобрен, получил е финансиране, в следващите дни предстои подписване на договорите и от понеделник учените започват работа.  Това съобщи в ефира на Радио Пловдив  създателят на проекта доц. Андрей Чорбанов от имунологичния департамент към Института по микробиология на Българската академия на науките. 

Още при  възникването на епидемията с новия коронавирус започна да се появява много голям обем информация в специализираната литература и научните издания и вече имаме идея какъв тип оригинална ваксина можем да предложим за институциите, които  финансират такива разработки. Институтът по микробиология е част от мрежата „Пастьор“, а институцията-майка в Париж  предложи програма за финансиране и възможност за кандидатстване с различни идеи. Идеята ни трябваше да бъде подробно описана. Кандидатствахме преди три седмици, заедно с много групи от цял свят и преди два дни получихме съобщение, че нашият проект  е одобрен, предстои подписване на договорите и възможно най-скоро, от понеделник започваме работа, каза  доц. Чорбанов като уточни, че по създаването на такива ваксини няма да работи само българския екип. Обикновено се финансират до 10 алтернативни проекта, като подходите са доста различни в зависимост от генетичните различия при  населението в различните страни. 

Проектът е с продължителност 15 месеца и ще бъде наивно да се смята, че за 2-3 месеца може да разработи ваксина, която да бъде тествана, каза доц. Чорбанов. По думите му стандартния срок за създаването на прототип, който да бъде изследван на животински модели, е около 1 година. 

При здравите хора няма необходимост от засилване на имунната система, каза още доц. Чорбанов. Това е необходимо само при тези, които са претърпели трансплантации и например провеждат терапии против тумори и имат отслабена имунна система. За всички останали засилването на имунната система не е необходима, допълни Чорбанов като даде пример с еднолитрово шише, което се опитваме да напълним с повече течност от неговата вместимост. 

Повече за предстоящата работа по създаването на ваксината за България  можете да чуете в прикачения файл. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21