Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разбирам духовенството, но да се вслушаме в гласа на разума

Аз разбирам нашето духовенство, но нека да се вслушаме в гласа на разума! За това призова духовенството и миряните във връзка с отбелязването на Великденските празници и отворените черкви у нас проф. Лизбет Любенова, директор на Научния архив на БАН. 

В предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив тя се върна в древността, за да обобщи, че макар и съществуващите оттогава до днес пандемии, точно такъв Великден у нас не е имало. Като припомни т. н. бубонна чума, която обхваща Европа около 14 век и също, по думите й, започва в Китай, проф. Любенова коментира:

Напоследък се говори, че глобализацията била виновна за бързото разпространение на пандемията. Тогава не е имало такива комуникации, каквито има сега и населението измира главно заради липса на медикаменти и на добри здравни грижи. Така че глобализацията не е виновна за нищо в случая, защото за сметка на средните векове ние в момента имаме по-добро медицинско обслужване.

Проф. Любенова призна, че въпросът тук е друг и разбира къде е болката на обществото – трябва ли да се ходи на църква или не, Господ ли е този, който разпореджда, той ли опрощава. Вижте, това е решение на душата. Но нима онези хора от средните векове са били по-малко вярващи, отколкото сме ние?

Като припомни и лошия пример от историята ни, когато при чумна епидемия по време на цар Иван Асен Втори  умира царицата, и едно от децата му, и дори българският патриарх, тя призова: 

Да не преиграваме, никой не знае каква е божията воля! Църквата, духовенството, в крайна сметка е посредник между Бога и паството. Аз смятам, че всеки, който искрено се помоли у дома пред иконата, той ще бъде чут!

По думите на проф. Любенова, няма църковни забрани – "пазете здравето си и бъдете добри християни" и тези неща не зе изключват взаимно. Напротив, Господ е милостив. В края на краищата по времето на Христос не е имало храмове, всички са се молили, събрани заедно по домовете.

Според проф. Любенова, трябва да се вгледаме какво става в другите страни, например Испания, в която великденските служби бяха предавани онлайн. И заключи: Тук става дума за една предпазна мярка. И христовото паство трябва да бъде съхранено.

Цялото интервю с проф. Лизбет Любенова е в прикачения файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20

Пловдив очаква 35 000 души за "Hills of Rock"

Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов.   "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..

публикувано на 25.07.25 в 08:43

Районните кметства ще получат пари от таксите за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28