Аз разбирам нашето духовенство, но нека да се вслушаме в гласа на разума! За това призова духовенството и миряните във връзка с отбелязването на Великденските празници и отворените черкви у нас проф. Лизбет Любенова, директор на Научния архив на БАН.
В предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив тя се върна в древността, за да обобщи, че макар и съществуващите оттогава до днес пандемии, точно такъв Великден у нас не е имало. Като припомни т. н. бубонна чума, която обхваща Европа около 14 век и също, по думите й, започва в Китай, проф. Любенова коментира:
Напоследък се говори, че глобализацията била виновна за бързото разпространение на пандемията. Тогава не е имало такива комуникации, каквито има сега и населението измира главно заради липса на медикаменти и на добри здравни грижи. Така че глобализацията не е виновна за нищо в случая, защото за сметка на средните векове ние в момента имаме по-добро медицинско обслужване.
Проф. Любенова призна, че въпросът тук е друг и разбира къде е болката на обществото – трябва ли да се ходи на църква или не, Господ ли е този, който разпореджда, той ли опрощава. Вижте, това е решение на душата. Но нима онези хора от средните векове са били по-малко вярващи, отколкото сме ние?
Като припомни и лошия пример от историята ни, когато при чумна епидемия по време на цар Иван Асен Втори умира царицата, и едно от децата му, и дори българският патриарх, тя призова:
Да не преиграваме, никой не знае каква е божията воля! Църквата, духовенството, в крайна сметка е посредник между Бога и паството. Аз смятам, че всеки, който искрено се помоли у дома пред иконата, той ще бъде чут!
По думите на проф. Любенова, няма църковни забрани – "пазете здравето си и бъдете добри християни" и тези неща не зе изключват взаимно. Напротив, Господ е милостив. В края на краищата по времето на Христос не е имало храмове, всички са се молили, събрани заедно по домовете.
Според проф. Любенова, трябва да се вгледаме какво става в другите страни, например Испания, в която великденските служби бяха предавани онлайн. И заключи: Тук става дума за една предпазна мярка. И христовото паство трябва да бъде съхранено.
Цялото интервю с проф. Лизбет Любенова е в прикачения файл.
Полковникът от резерва и председател на Съюза на офицерите от разерва "Атлантик" не е привърженик на парадите, въпреки че на 6 май се вълнува от спомените и принадлежността си към армията. Според него обаче те са инерция и отживелица, характерна повече за тоталитарните държави. Те ангажират твърде сериозен и неоправдан ресурс, а отделно от това..
Професията на военния лекар е предизвикателство, което съчетава хуманизма и отговорността на офицерската кариера, каза в прадаването "Точно днес" на 6 май началникът на Военна болница - Пловдив полк. д-р Ангел Гозманов. Той призна за дефицит на кадри, въпреки че от 2017 година вече има отделна специалност "Военна медицина", но и конкуренцията между..
Научният център по животновъдство и земеделие Смолян е основан през 1928 година. Изследователската дейност в първите години е била насочена в п ородно усъвършенстване на местното родопско говедо и местните породи овце, чрез развъдно-подобрителна работа, съобразена със специфичните природни и икономически условия. Днес в него работят 6-тима научни..
Готови ли сме за въвеждането на еврото като потребители? Мит или реалност са твърденията, че след влизането ни в Еврозоната цените ще се увеличат двойно? Ще чуем коментара на икономиста Георги Вулджев от Експертения клуб за икономика и политика. Според Вулджев няма никакви данни, че присъединяването към еврозоната може да стимулира по-бърз..
Доц. Борис Грозданов от Института за отбрана и международна сигурност коментира в предаването „Ден след ден“ енергийния шок, който преживяха Испания, Португалия и Южна Франция миналата седмица, както и срива на два български мобилни оператора. „Ние делегирахме не само правата си, но и много от способностите и инструментите си на цифровата..