Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истинската вяра е без блестящи храмове и масови събирания

| обновено на 14.04.20 в 15:27

Във Велики вторник на Страстната седмица – библейското и съвременно тълкуване в извънредното време, в което живеем е на проф. д-р Мария Шнитер от ПУ „Пасий Хилендарски“.

От коментарите на медиите и разговорите между институциите оставаме с впечатление, че живеем в една много християнска държава, което много щеше да ни зарадва, посочи проф. Шнитер

Според нея на тревожния фон и заплахата от коварния вирус, българите се интересуват предимно, как да не се ограничи достъпът до храмовете. Картинката изглежда измамна, защото и без ограничения в предишните години, храмовете не бяха толкова пълни, с изключение на големите празници. Уточнението е, че посещението, не винаги има ясна връзка със случващото се в църквата. Факт е, че се сещаме да стигнем до църквата едва на края на поста, а не през време на всичките седем седмици, показва повърхностното ниво на общуване с Бога.

Надявам се хората да проявят здрав разум, въпреки отворените храмове. Сигурна съм, че истински вярващите хора ще си спомнят, какво е казал Христос на учениците си: „Когато двама се съберат в мое име, аз ще бъда третият с тях.“ Достатъчно е да сме двама, да помълчим, да помислим, да се помолим, да направим жива нашата домашна църква. Първите християни не са имали изобщо църкви, практикували са своята вяра с риск за живота си, без да излизат от мрака на катакомбите. Истинската вяра, няма нужда от блестящи храмове и масови събирания. Малцина биха се почувствали ограбени, ако се отнеме възможността да отидат в храма. Въпросът е, дали е грях да останем вкъщи, или е грях, ако не останем вкъщи? Отиваме в храма за да спасим собствената си душа, или оставаме вкъщи за да спасим много повече души. Главната идея на християнството е да се грижим да ближния!  

Целият ни живот е опит да намерим правилния път в лабиринта, да се разминем с повечето от горчивите чаши, които са ни предложени, ако можем да излезем ненакърнени, колкото е възможно, сподели  позицията си проф. Мария Шнитер.  


Интервюто с проф. Мария Шнитер е в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

ОФ "Пловдив 2019" е изпълнила на 56% бюджета си за 2024 година

Малко над 1 милион лева възлизат спестените средства от бюджета на Фондация „Пловдив 2019“ за миналата година, който е в размер на 3 милиона 618 хиляди лева. Изразходваните средства са малко над 2 милиона. Според отчета на фондацията изпълнението на бюджета е 56%.  От общо 2 милиона и 600 хиляди лева бюджетна субсидия от Община Пловдив, са похарчени..

публикувано на 24.02.25 в 14:05

Стоян Сърданов с "Икар" за чест и достойнство

Станаха ясни номинациите за наградите „Икар“, връчвани от Съюза на артистите в България.  Актьорът Явор Милушев получава наградата „Икар“ за изключителен принос към българския театър, съобщиха от актьорската гилдия.  Призът  „Икар“ за чест и достойнство се присъжда на 76-годишния актьор - ветеран в Пловдивската драма Стоян Сърданов. Пред..

обновено на 24.02.25 в 12:58

Преге - предаване за света на книгите, 22 - 28 февруари

В предаването за книги на Радио Пловдив на 22.02. 2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ (нови книги) Алеко Константинов. Бай Ганьо. До Чикаго и назад, пътеписи, разкази, фейлетони. 402 стр., ок. 7А, Фама+, 2025. Мика Валтари. Синухе Египтянинът. 600 стр., 7А, Изток-Запад, 2025. Владимир Зарев...

публикувано на 24.02.25 в 10:08

Изложба базар на мартеници в читалище „Възраждане“

Изложба базар на мартеници, изработени от майсторките от Клуб „Българка“, ще се открие тази вечер от 18 ч. в читалище „Възраждане“. Проявата включва литературно-музикална програма с участието на приятели на читалището. Това е втора поред изложба, посветена на 1 март, като началото беше поставено миналата година. Клуб „Българка“ съществува..

публикувано на 24.02.25 в 09:09

В "Срещите" за човека и човешките ценности

Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества.  Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?"  Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.

обновено на 22.02.25 в 09:10