Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кризата не може да ни затвори, има "Концерти през прозореца"

От началото на изолацията пианистката Галина Врачева прави от своя дом "Концерти през прозореца", които излъчва по Фейсбук.

Корона кризата е шанс за музикалния език, който няма нужда от обяснителни фрази, да стигне  до всеки, казвя тя. 

Идеята се ражда, когато в началото на кризата се прибира в Цюрих, където живее и самоизолира, включително от своето семейство. Но по скайп продължава да води лекционните си курсове със студенти от Моцартеума в Залцбург и университета  В Лугано, Италия. Част от студентите й лично преживяват кризата, затворени са в квартирите си, губят близки...

Темата на първия концерт е "Скъпа, Италия!" и сигурно ще остане част от музикалната утеха за един от студентите, който за 10 дни губи трима свои роднини. Психологически тези концерти изиграха и продължават да играят голяма роля, казва Галина Врачева, свирихме за Испания, за Франция...

Тази вечер концертът ще е посветен на българския композитор Парашкев Хаджиев. 

Галина Врачева следва при него "Композиция" и споделя, че за нея той е "най- честният и най- хуманен музикант - един български гений, който общуваше с цяла Европа. 

Това, което ще направим за мен е  удовлетворение за сърцето.

"Концертът през прозореца" тази вечер от 21 часа българско време ще включи импровицация на Владимир Попов- студент на проф. Врачева от Зацбург, а преди това тя и нейният син Серж - Етиен Фрайтаг, също музикант, ще представят теми на Парашкев Хаджиев. Журналисти от Германия и Англия, които са включени в групата, ще получат и  повече информация за композитора и неговите произведения, така че тоее е началото на едно представяне пред съвременна
публика, което Парашкев Хаджиев заслужава.

Интервюто с Галина Врачева можете да чуете в прикачения файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В "Срещите" за изкуствения интелект и хората на творчеството

Как стигнахме дотам, че изкуственият интелект се нареди сред най-добрите в два поредни конкурса за поезия? Накъде отива поезията и накъде отиваме ние без нея? Накъде отиват хората и творчеството?.  Гости на "Срещите" - проф.Маргарита Младенова, Николай Генов и Георги Караманев.

обновено на 30.11.24 в 10:45

Държавна опера - Пловдив с премиера на спектакъла "Пианото"

Държавна опера Пловдив представя премиерата на танцовия спектакъл в две части  „Пианото“ от Иржи Бубеничек. Той е вдъхновен от емблематичния филм със същото име на Джейн Кемпиън и е създаден за Кралския балет на Нова Зеландия. Филмът „Пианото“, отличен с 3 награди „Оскар“ и „Златна палма“ в Кан,  завладя сърцата на зрителите по света преди 31..

публикувано на 30.11.24 в 07:12

Откриват нова сцена в парк "Ружа" в Пловдив

С джаз концерт на Биг Бенд Пловдив ще бъде открита новоизградената сцена в парк „Ружа“ в район „Западен“. Тя се намира зад храма „Св. Климент Охридски“. Под палката на диригент Николай Гешев с прекрасни изпълнения ще се представят Едит Унджиян и Милена Костова, както и деца от "Арт Войс център". За най-малките има изненади. В събитието ще..

публикувано на 30.11.24 в 07:05

Празнуваме Андреевден - прехода между есен и зима

На 30 ноември отбелязваме голям зимен празник – Андреевден. Свети Андрей е първозваният Христов апостол.  У нас празникът се нарича още Мечкинден - празник на мечките, чийто господар е Свети Андрей. Свързан е както с ритуали за плодородие, така и за защита от мечките.  Според народните представи Свети Андрей прогонва зимата и дългите нощи и от..

публикувано на 30.11.24 в 07:01

Огнян Тодоров е новият председател на "Български музеи"

В Регионален исторически музей - Пловдив се проведе общото събрание на Сдружение „Български музеи” .  За председател на сдружението бе избран д-р Огнян Тодоров , директор на Регионалния природонаучен музей в Пловдив. Негов заместник ще бъде Стоян Иванов , директор на Регионалния исторически музей - Пловдив. Мандатът на управителния съвет е три..

публикувано на 29.11.24 в 17:02