Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кризата не може да ни затвори, има "Концерти през прозореца"

От началото на изолацията пианистката Галина Врачева прави от своя дом "Концерти през прозореца", които излъчва по Фейсбук.

Корона кризата е шанс за музикалния език, който няма нужда от обяснителни фрази, да стигне  до всеки, казвя тя. 

Идеята се ражда, когато в началото на кризата се прибира в Цюрих, където живее и самоизолира, включително от своето семейство. Но по скайп продължава да води лекционните си курсове със студенти от Моцартеума в Залцбург и университета  В Лугано, Италия. Част от студентите й лично преживяват кризата, затворени са в квартирите си, губят близки...

Темата на първия концерт е "Скъпа, Италия!" и сигурно ще остане част от музикалната утеха за един от студентите, който за 10 дни губи трима свои роднини. Психологически тези концерти изиграха и продължават да играят голяма роля, казва Галина Врачева, свирихме за Испания, за Франция...

Тази вечер концертът ще е посветен на българския композитор Парашкев Хаджиев. 

Галина Врачева следва при него "Композиция" и споделя, че за нея той е "най- честният и най- хуманен музикант - един български гений, който общуваше с цяла Европа. 

Това, което ще направим за мен е  удовлетворение за сърцето.

"Концертът през прозореца" тази вечер от 21 часа българско време ще включи импровицация на Владимир Попов- студент на проф. Врачева от Зацбург, а преди това тя и нейният син Серж - Етиен Фрайтаг, също музикант, ще представят теми на Парашкев Хаджиев. Журналисти от Германия и Англия, които са включени в групата, ще получат и  повече информация за композитора и неговите произведения, така че тоее е началото на едно представяне пред съвременна
публика, което Парашкев Хаджиев заслужава.

Интервюто с Галина Врачева можете да чуете в прикачения файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В "Срещите" за особеностите на българската народопсихология

Въпросът на "Срещите" тази събота е: "Защо сме такива?" Справка - подмолите на историята.  Своите наблюдения споделят философът Тони Николов, писателят Владимир Зарев и богословът Петър Граматиков. Слушайте, интересно е!

обновено на 28.09.24 в 10:17

"Галактическа фантазия" на Георги Черкин в Античния театър

Концертът – спектакъл „Галактическа Фантазия“ на пианиста Георги Черкин ще бъде представен на сцената на Античния театър в Пловдив от 20 часа тази вечер. Това е първият авторски концерт за пиано и оркестър на Георги Черкин, който ще бъде изпълнен с младите музиканти от „Тайният Оркестър“.  ''Галактически концерт'' е симфонична поема с космически..

публикувано на 28.09.24 в 08:07

С Ваня Николова и "Забравени легенди" по пътищата на доброто

Историкът и журналист от Пазарджик Ваня Николова е готова с втората си книга, която предстои да бъде отпечатана до месец.  В нея, под заглавието “Забравени легенди“ тя e събрала различни материали, свързани не само с интересни места в Пазарджишко, както направи в първата си книга, но пише и за своите впечатления и познания, свързани с..

публикувано на 27.09.24 в 16:56

Станимир Видев с изложба в "Червеното пони"

Изложба живопис на Станимир Видев се открива в пловдивската галерия „Червеното пони“ в Стария град.  Авторът е нарекъл експозицията си „Почти абстрактно“.

публикувано на 27.09.24 в 06:27

Пловдив е домакин на "Фасада видео фестивал"

Днес започва 15-ото издание на международния фестивал за късометражно кино и видео арт „Фасада видео фестивал“ , съобщават организаторите от сдружението „Изкуството днес“.  Мястото на прожекциите, по традиция, е в Лапидариума в Стария град на Пловдив. Тази година програмата включва 32 творби от 21 държави. Журито направи своя избор измежду..

публикувано на 27.09.24 в 06:23