Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има връзка между загубата на природа и възхода на пандемиите

По случай Деня на Земята WWF призовава да се погрижим за нашия общ дом

Има ясна връзка между загубата на природа и възхода на пандемиите. Това твърди научен доклад на Световния фонд за дивата природа WWF, тиражиран в днешния 22 април – Световен ден на Земята. Документът е озаглавен „Загубата на природата и възходът на пандемиите“.

Може ли и как човечеството да намали риска от бъдещи пандемии? Какви са стъпките в грижата за общия ни дом – планетата Земя?  Говорим с Константин Христов от най-голямата организация за опазване на природното богатство WWF.

Екоактивистът заяви, че ситуацията е доста сериозна и в това, че докладът излиза точно в момент на пандемия, това е положителна страна, за да се замисли как днес вредим на земята. Свръексплоатацията на която подлагаме Земята стои в основата на различни нови заболявания.

Пандемията от Ковид-19 тръгна от животинския пазар в Ухан, Китай. Не е ясно кой животниски вид е пренесъл заразата, предполага се за един вид прилеп. Аз не мога да коментирам в кой континент има повече заразени хора, но например за Африка можем да се радваме, че няма зараза, защото здравната система там не е на много високо ниво, посочи Христов. По неговите думи от WWF призовават да не се унищожат дивите животни и организират кампании в защита на дивата природа. 

Ако успеем да осигурим минимален комфорт на животните да съществуват в техните зони, то няма да сме свидетели на зарази, посочи още Константин Христов. Според него идва ключов момент - как ще поемем по пътя на възстановяването.

Зоонозните заболявания или тези, които се предават от животни на хора, са сред най-големите заплахи за здравето

Според Световната здравна организация над 60 % от човешките патогени са със зоонозен произход. Те причиняват милиони смъртни случаи всяка година и водят след себе си тежки социално-икономически последици, допринасяйки значително за трайната бедност в някои региони. 

Световната банка изчислява, че икономическата тежест на едва шест зоонозни заболявания възлиза на 80 млрд. долара за 12 години.

По повод на Зелената сделка, която може да се инициира в Европа Христов смята, че социално-икономическите фактори трябва да са свързани с околната среда. Страната ни е малка икономика и може лесно да се преструктурира, заключи Христов.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В момента е неатрактивно да се отваря аптека

„ Организацията беше създадена с условие в нейния устав – член първи, според който собственици на фирми юридически лица могат да бъдат пълноправни членове на организацията и това са лица, при които 50% от собствеността са на магистър фармацевт. Било то с една или с до 4 аптеки, както е в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина “..

публикувано на 31.05.24 в 15:53
Д-р Гергана Гешанова

Родителите на 77% от децата-пушачи, пушат вкъщи

На 31 май отбелязваме Световния ден без тютюн, който тази година е под мотото „Защитата на младите хора от намесата на тютюневата индустрия“. В България по данни на НЦОЗА от Национално представително проучване, проведено през 2020 г. във възрастта от 10-19 г. над 40% от учениците са запалили първата си цигара на 14-15 години. Всеки шести е..

публикувано на 31.05.24 в 10:15

Безопасността е най-важна при избора на детски играчки

Как да избираме безопасни играчки за децата, може ли да се върне закупена играчка и при какви условия?, коментира за програма "Точно днес"  Габриела Руменова, основател на онлайн платформата "Ние, потребителите". Тя припомни, че при избора на играчки и други детски стоки за подаръци на малчуганите за 1 юни безопасността трябва да е водещ елемент...

публикувано на 31.05.24 в 09:46
Йонко Иванов

Абсурдна е идеята да се ограничават шофьорските изпити

Как гледат автоинструкторите на предложението на държавата за своеобразен таван на шофьорските изпити – кандидатите да се явяват само 4 пъти за 6 месеца на изпит. Коментарът по темата е на Йонко Иванов, председател на Съюза на преподавателите по авто-мото подготовка. „Това е пълен абсурд. За да се предложи едно нещо, и то да бъде..

публикувано на 30.05.24 в 16:36

Опрени сме на стената, ще стачкуваме!

Тоя Балкан е калоферски от 500 години. Тука от 25 години някой казва: Той вече няма да е на калоферци.  Ний навремето сме се договаряли с оня султан, дето е превзел половината Европа. Днеска просто няма с кой да се договаряме! Така  животновъдът от Калофер  Тодор Диклиев  описа ситуацията с ограничената паша на животни в..

публикувано на 30.05.24 в 16:21