Заради епидемията от коронавирус България е в извънредно положение почти месец и половина. Физическото отброяване на времето често се разминава със субективните ни усещания за него, а част от тях са толкова отчетливо премодулирани, че отказът от осъзнаване на реалността е точно толкова неприемлив, колкото и натуралистичното отброяване на цифрите заболели, оздравели или с летален изход единици.
На какво ни научи тази пандемия дисциплинира ли тя обществото, системите на държавата и каква посока зададе за попълване на опасните дефицити в познанията ни?
Събеседници по темата: социологът доц. д-р Жеко Кьосев – преподавател в ЮЗУ „Неофит Рилски“ и икономистът доц. д-р Атанас Владиков – преподавател по европейска икономика в ПУ „Паисий Хилендарски“.
Подготвени ли са Пловдив и научната общност да се справят с предизвикателствата на времето и на каква експертиза можем да разчитаме за преодоляване на последствията от епидемиологичните кризи? В началото на миналата година в Пловдив стартира процесът по изграждането на първия по рода си Център за "Персонализирана иновативна медицина" в България ПЕРИМЕД. Фокусиран е в една от приоритетните области за развитие на технологиите, свързани със здравето и разработването на иновативни лекарство-доставящи системи за осъществяване на основния принцип на персонализираната медицина "Точното лекарство в точната доза по точното време за точния пациент".
В рубриката „За здравето заедно“ ще чуете проф. д-р Пламен Гацов , началник на Кардиологична клиника към Втора градска болница в София.
Във времето за култура след 9.ч. в разговор с художника Андрей Янев ще научите какво нашепват неговите „Влюбени лотоси“. Едноименната картина, дала заглавието и на откриващата се днес изложба в галерия „Дяков, е сред избраните от екипа на International Art Biennale – Пекин-Китай , илюстрираща темата „Любовта може да победи вирус“.
На фокус ни е събитието „Историята на една шевица“. На живо, във Фейсбук на 12 февруари, денят на пълната снежна Луна в Лъв. Началото е в 19 часа. Вход свободен. Разговаряме с Венцислава Великова. Коментираме, накратко, темата за влиянието върху човека на ритуали, които ни обединяват като общност и за автоматизираните действия, в рубриката..
За цените, бойкота, мерките и контрола ще си говорим в първите часове на петъка. И за парите в хазната в опит да се отговори на изисквания, желания и реалност. Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от БВП, без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи..
Контрол върху цените на най-потребяваните стоки е сред най-дискутираните теми напоследък. След потребителския бойкот в Хърватия, разпространил се и в други съседни балкански страни, у нас също се подготвя такава протестна акция. От своя страна политици, както и президентът, също излязоха с предложения по темата. Защо се прави това и каква би била..
В поредния февруарски епизод на "Уроци по щастие", разговаряме с психолог Петя Георгиева за предизвикателствата в отношенията. Споделяме подробности и за предстоящо събитие насочващо вниманието ни към проблемите на пътя. Идеята на "SAFER Behind the wheel" е да ограничи инцидентите, предизвикани от невнимателно, агресивно, неадекватно шофиране и..
Четвъртък утро на 6 февруари по темите: възможен ли е ДЗИ по математика, вейпове и тинейджърската мода, боевете между депутатите в НС и красноречието им с неясни мотиви. Нашите събеседници са Жюстин Томс от УС на асоциация "Родители", д-р Пламена Стоименова от катедра "Патологична физиология" на Медицински университет - Пловдив, Страхил..