Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тв интервюто на Гергов изправи БСП-Пловдив срещу Нинова

| обновено на 23.04.20 в 16:14

Зад областния лидер на БСП Георги Гергов застана Изпълнителното бюро на партията в Пловдив. В разпространена до медиите позиция от там заявяват, че „в позицията на четиримата депутати прозира нещо по-дълбоко и нелицеприятно, мотивирано от собствен интерес“.

В становището на местната организация се изразява надежда, че правото на лично мнение все още не е забранено от лидера на партията Корнелия Нинова.

Местната организация критикува и парламентарното поведение на левицата в кризата, като определя не само като унижение, но и самоунижение.

Това повдига въпроса за качеството и капацитета на хората, които сме изпратили да ни представляват.

Вместо да губят време в пространни съобщения до медиите с характер на осъдителни присъди, можеха да работят по преките си задължения да бъдат практически алтернатива, а не псевдо такава – се казва още в позиция на социалистите от Пловдив.

Сред подписалите декларацията са депутатите Георги Търновалийски и Теодора Халачева, лидера на общинската организация Красимир Трифонов, председателя на групата общински съветници Николай Радев, съветници, петима районни председатели, с изключение на Десислава Йорданова, която оглавява организацията в "Западен" и е дъщеря на депутата д-р Георги Йорданов. 

Ето текстът на цялата декларация:

Във връзка с разпространената позиция на депутатите от Пловдив-област: Веска Ненчева, Манол Генов и Димитър Аргиров, и на пловдивския народен представител Георги Йорданов, заявяваме следното:

Парламентът трябва да работи конструктивно, дисциплинирано, давайки пример за институционална отговорност. Опозицията е призвана да бъде ярка, смислена и адекватна на времето и пространството, вместо охотен съучастник в превръщането на Народното събрание в цирк. Пряката работа на народното представителство е законотворчество, а не вътрешнопартийни интриги. Чрез законодателни инициативи депутатите материализират политическо поведение, а не участват в сплетни, за да направят добро впечатление на националното ръководство. Никой никъде и никога не е отричал парламентарния характер на републиката, най-малко областният председател  на БСП, затова в позицията на четиримата прозира нещо по-дълбоко и нелицеприятно, мотивирано от собствен интерес.

Един политически лидер като др. Гергов има право и на политическо, и на лично мнение. Макар че в конкретния случай той изрази единствено и само персонална оценка по повод взетите мерки в условията на пандемия. Надяваме се, че личното мнение все още не е забранено в БСП от другарката Нинова.

Парламентарното поведение на нашата група не е унижение, а самоунижение, особено с предложението, на което президентът дори наложи вето. Това повдига въпроса за качеството и капацитета на хората, които сме изпратили да ни представляват. Вместо да губят време в пространни съобщения до медиите с характер на осъдителни присъди, можеха да работят по преките си задължения да бъдат практически алтернатива, а не псевдо такава.

Етикетите „самоовластяване“, „тоталитарност“ и „слугинаж“, които употребяват другарите депутати, само потвърждават втория план на тяхната медийна изява. Всеизвестната е максимата, че най-добрата защита е атаката, затова ясно разбираме какво се крие зад акта им. Да се измести темата, да се постави друг акцент в общественото пространство, за да се скрият реалните процеси, които вървят под повърхността. А тези процеси се очертават от кръг въпроси като:

1.  Защо БСП в парламента непрекъснато е в режим на махленски скандали?

2.  Защо БСП в парламента постоянно предпочита конфликтното поведение?

3.  Защо предложенията на БСП в парламента не са реално и обективно алтернативни?

4.  Защо популизмът е взел връх в реториката на парламентарните говорители?

5.  Защо демагогията е предпочитаната линия на поведение в парламентарната група пред диалог с единствена грижа – състоянието и перспективите на България и българите?

6.  Кой и защо има интерес от това поведение?

7.  Кому е изгодно това състояние на опозиция с ниско качество на законодателни инициативи?

8.  Кой умишлено държи парламентарната група в тази кондиция? Защо я държи?

Отговорите на горните въпроси дават основание за обоснованото предположение, че договорки, колабориране и „заиграване“ с ГЕРБ има, но то не е в Пловдив. Адресът е в столицата и кабинетът е на „Позитано“ 20, където властва принципа „Разделяй и владей“.

В заключение – медийните постановки на четиримата другари депутати именно са откровен слугинаж, подчинен на лична изгода с надеждата да им бъде осигурен още един мандат на депутатските банки. Ако бяха използвали времето и усилията си, отделени за реакция срещу областния председател, в пряка законодателна работа, вероятно БСП щеше да бъде действената алтернатива, която претендира, че е. Ако бяха отделили и време да бъдат сред хората, щяха да разберат настроението и мнението им. И това са критичните бележки в писмото на др. Гергов до членовете на Националния съвет. За разлика от четиримата другари депутати, той не си позволи да го оповести в медиите, защото както каза и в интервюто си, вътрешнопартийните теми са за партийните форуми. Тази ремарка отбягва на другарите депутати, защото поставената им задача е да инициират конфликт на партийния терен. Изпълнението на тази задача, както знаем всички, носи точки пред националното ръководство. Този терен е познат и безопасен, поради което предпочитан за играчите, на които липсват мащаби и хоризонти за правене на политика в интерес на обществото.

И съвсем накрая – към другарите депутати: Разбираме мотивацията ви, но поне избягвайте да говорите за достойнство и чест, защото това не са празни думи! Но, ако може, не участвайте в стратегията за отслабване на партията и превръщането й в посредствена опозиция.

Ние, членовете на Изпълнителното бюро, единодушно се обявяваме за консолидацията вътре в Партията; ще се противопоставим на всички опити за вътрешнопартийно разделение и взаимно противопоставяне. Точно такава е основната идея от позицията на др. Гергов, а тя се съдържа в думите му : „В условията на криза политиците трябва да се обединяват, да дават предложения и решения, а не да търсят дребни политически дивиденти“.

Приета с Решение № 196 на Заседание на ИБ от 23.04.2020 г.

ИБ на БСП – Пловдив:

Красимир Трифонов, председател на ГС на БСП - Пловдив

Николай Радев, зам.-председател, председател на ППГОС в ОбС - Пловдив

Теодора Халачева, зам.-председател, народен представител

Георги Търновалийски, член, народен представител

Димитрина Вакрилова, секретар „Организационни дейности“

Петя Манева, секретар „Финанси“

Нина Чавдарова, член, Медийна политика

доц. Ангел Иванов, член, зам.-председател на ОбС - Пловдив

д-р Любомир Паунов, член, координатор на МО на БСП - Пловдив

Тодор Стоилов, член и председател на РС - Централен

д-р Атанас Баташки, член и председател на РС - Северен

Добромира Тошева, член и председател на РС - Тракия

инж. Йордан Василев, член и председател на РС - Източен

Костадин Беларев, председател на РС - Южен




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Пловдив празнува 3 март

С молебен в катедралния храм „ Успение на Света Богорициа“ отслужен от митрополит Николай и с поклонение пред паметника на освободителите на хълм Бунарджика в Пловдив беше отбелязан националният празник на България 3 март. Стотици пловдивчани се изкачиха до върха, където през 1881 година е открит първия в страната паметник на..

обновено на 03.03.25 в 09:06

Българското знаме води празничните шествия в Пазарджик и Асеновград

Честванията  за 3-ти март в Пазарджик започнаха с тържествено поднасяне на цветя на паметниците и паметните плочи на героите на освобождението в града, а след това продължиха с празнично шествие, на което ще бъде разпънато 100-метрово българско знаме.  150 трибагреника раздаде община Асеновград на гражданите по повод Националния празник на..

обновено на 03.03.25 в 09:06

Чепеларе празнува с поход до Мечи чал

С поход до връх Мечи чал и тържествена проверка-заря Чепеларе ще отбележи  147 години от Освобождението на България.  Участниците в празничното шествие ще поднесат цветя пред паметника на загиналите във войните чепеларци, а след това ще тръгнат на традиционния поход до връх Мечи чал.  Проявата се организира за 25-ти пореден път съвместно с фондация..

обновено на 03.03.25 в 09:06

Спускане с носии в Пампорово за празника

Няколкостотин скиори и сноубордисти се включиха в голямото ски спускане с носии в курорта Пампорово на Националния празник 3-ти март.  Голям трибагреник беше спуснат и по писта Стената. Тазгодишното издание на спускането бе и с участие на групи от Белгия и Франция.  Шествието с национални знамена, родопски каба гайди и скиори, пременени в..

обновено на 03.03.25 в 09:06

Юбилейно десето пътуване с Родопската теснолинейка

Юбилейно десето пътуване с Родопската теснолинейка, посветено на националния празник на България, се организира днес. Това съобщиха от Гражданско сдружение „За теснолинейката”. Събитието е съвместно с БДЖ-Пътнически превози, Община Велинград и Община Якоруда, и цели популяризиране на живописния железопътен маршрут от Септември до Добринище.  Идеята..

публикувано на 03.03.25 в 09:04