Той припомни че на брифинг в МС премиерът Борисов коментира казуса с Българската банка за развитие и предоставените на една фирма 75 млн лв, че щом никой журналист не му е задал за това въпрос, той направо ще отговори.
Несигурността е част от пейзажа и това става все по-видимо за тези, които са подложени на икономическа несигурност и налагане на автоцензура в медиите. Затова и определени въпроси не се задават.
В цял свят съществува тенденция за намаляване на работните места за журналисти. Но у нас говорим за доста по-малък пазар на медии. Страната ни беше на последно място по икономически показатели в ЕС и тези тенденции сега се задълбочават.
България остана почти без медии, на пръсти се броят регионалните. Ресорни репортери почти не съществуват. Забелязва се феномен, че едни и същи репортери трябва да отразяват и здравни, и икономически теми и т.н. Почти няма разследващи репортери, за работата на които в медиите се изисква голям ресурс.
По думите на Радев е ясно, че държавата е склонна да подпомогне най-напред в тези условия медиите, които са безкритични и близки до властта. Тенденцията е устойчива.
Факт е, че се ползват и европейски средства за подпомагане на медиите. Всяка оперативна програма има определен бюджет за реклама и за популяризиране на дейностите, които се извършват чрез нея. Съществуват и тенденции да се купува медиен комфорт, което се случи във връзка с българското европредседателство.. Сега обаче стана малко по-трудно след някои скандали.
Сега обаче нищо не е същото и не се знае как точно ще бъдат използвани европейските програми.
За съжаление, извънредното положение удря много тежко медиите. В тях почти изчезна рекламата и това не се наблюдава само у нас. Ситуацията удари бизнеса, който е съсредоточен върху своето оцеляване и не може да си позволи средства за реклама.
Този коридор и досега беше доста малък. След овладените възможности за дигитализация всички големи медии се насочиха съм Фейсбук и Гугъл и това нанася ударя и на регионалните медии.
Дори и в големите телевизии се освобождават журналисти В малките медии, където остава на работа само един човек, съкращаването на екипа означава закриване на медията.
По думите на Радев, колкото по-дълго продължи тази ситуация, толкова по-тежки ще бъдат ударите върху медиите и свободата на словото. Единственият начин да оцелеят, ще бъде помощта от държавата.
За да бъде съхранено качеството на демокрацията в България, е важно да има свободни медии. Трябва да се помисли как те да бъдат спасени. Ако се превърнат в пиар на властта, това няма да е тяхното запазване, а нещо друго.
Чуйте цялото интервю от звуковия файл:
Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов . "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..
„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..
Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..
Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки. "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..
Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват 80 млрд и след това 87 млрд. лева. България затъва в бясна скорост в..