Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преди розобера в извънредното положение:

Розопроизводителите са на ръба дали да продължат

4
Снимка: БГНЕС

“В държавата виждаме партньор, който е готов да помогне. Това, което сме коментирали в Консултативния съвет е, че след приключване на кампанията, отчитане на резултатите и оценка на евентуалните загуби, държавата ще търси инструменти, с които да ни подпомогне. Но това не е достатъчно мотивиращо на този етап и не може да убеди хората да излязат на полето и да започнат да работят.” Това каза в предаването “Ден след ден” на Радио Пловдив председателят на Професионалната асоциация на розопрозиводителите Христо Николов по повод започващата след дни кампания по прибиране на розовия цвят у нас.

Най-напред, около Гергьовден, градините ще започнат да се берат край Брацигово, а в района на Карлово - около 12-15-ти май, в зависимост от времето. Заради мерките на социална изолация и дистанция в извънредното положение, обаче, производителите са поставени в тежка ситуация, обясни Николов:

“По отношение на транспортирането на работниците е голямо предизвикателство, защото истината е, че в нашия бранш те пътуват по 15-20 души в един бус, за да стигнат до полетата. В случая няма да може да се използва такъв транспорт, за да отговорим на изискванията. Което от една страна или много ще оскъпи разходите за берачи, което ще направи кампанията безпредметна, или голяма част от полетата ще останат необрани”.

Решение на този проблем може да се търси в наемането на хора от районите на розовите градини, коментира Николов, който сам има розови насаждения в карлвоското село Дъбене. По думите му, обаче, има места, в които няма толкова много работници, колкото са необходими за прибиране на реколтата.

Проблемът с работната ръка е национален, той е в целия сектор растениевъдство. Масово е хора безработни да получават социалн помощи, а няма какво да ги мотивира и стимулира да дойдат на полето. И ние се принуждаваме да караме хора - от 30-40 км е добре. Миналата година имаше случаи и по 200 км да пътуват работници. В района на Карлово имахме огромни групи от берачи, които идваха от Сливен. Ако искаме да приберем реколатта от полето, сме принудени да търсим всякакви варианти.”

Христо Николов очерта и още един проблем – изкупната цена. Той изрази съмнение, че при афишираните на места цени от под 2 лв. на килограм розов цвят, стопаните има смисъл да излязат на полето изобщо. Предвид разходите им по насажденията, според него цени под 2,70 лв. не оправдават риска и работата на полето :

“Всякаква цена под 2,70 - 2,80 лв на килограм не би трявало да е приемлива. Това е нещо, което зависи от нас. Ако ние сме твърди и не подаряваме суровнината си, това е нещо, което може да се отработи и да си коригира.”

Розопроизводителите са в диалог с преработвателните предприятия, за да намерят “златната среда”, допълни още Христо Николов. Но според него вече втора, трета година компромисът е от страна на производителя и той изрази мнение, че браншът е на ръба дали да продължи да работи или да се откаже.

Интервюто с Христо Николов може да чуете в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

"Успех за теб" връща децата в ОУ "Васил Левски" в Караджово

В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..

публикувано на 28.11.24 в 11:51
Доц. Иво Инджов

Българската политическа система е в ситуация на свободно падане

Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..

публикувано на 28.11.24 в 09:50
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52

Повторните проби са заради напрежението, чумата е сигурна

Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..

публикувано на 27.11.24 в 16:38

Европейските пациенти искат лечение за географска атрофия

Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..

публикувано на 27.11.24 в 15:42