Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Владимир Балчев:

Политиката убива този хубав и стар празник -1 май

| обновено на 01.05.20 в 12:18

За употребата на 1 май като ден на труда.  За "свестните и калпавите, и за политическата музика ". Разговор в програма "Точно днес" с историка Владимир Балчев.

По думите му този празник е далеч във времето, може да мине и преди новата ера. Става въпрос за празника на възродената природа, когато зимата си отива и новото се ражда. Пловдивчани са имали обичай да посрещнат изгрева на Слънцето на Бунарджика, те са вярвали, че който посрещне Слънцето ще бъде здрав и ще има успешна година. 

За първи път се появяват данни за този ден през XIX век, посочи още историкът. Казва, че  този празник е стародавен, но не ясно от кога точно води началото си.  През ХХ  век в Пловдив 1 май е бил празник с музика, имало е и трапези. 

 " Но този хубав и  стар празник политиката го убива",казва Балчев и   припомня, че докато през 1924 г.  1 май е забранен и жандармерията гони  отбелязващите го с червени знамена, за да се омаловажи, има  правителствено решение 1 май да е ден на цветята. След 1936 година става и национален празник, цар Борис ІІІ през 1939г.го официализира с указ като държавен празник, " дори  и работниците манифестират с портретите на Цар Борис III и Царица Йоанна, а фабрикантите черпят работниците си  с безплатна храна, поздравяват ги, дори като куриоз е, че министърът на вътрешните работи поздравява работниците" , казва историкът и още:  "Като слушах речта на Хитлер, все едно комунистически лидер произнася слово, политиците винаги заиграват, винаги са такива, но техните игри убиват един празник."  

"След 1944 година, знаем какво стана, и как ни брояха на манифестациите."

"Днес не знам кой празнува, макар че продължава да се чества, но хората са с различни убеждения", казва Балчев и припомня думите на един завърнал се през 90-те години  след дълга емиграция в САЩ българин, който се изненадва, че у нас хората се делят на червени и сини.

"Хората трябва да се делят на светни и калпави. Другото е политическа музика".

Цялото интервю с Владимир Балчев е в звуковия файл.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Държавата може са спре грабежа на търговците, стига да иска

Цените в големите търговски вериги у нас са прекомерно високи, заяви в интервю за Радио Пловдив Александър Сиди от ВМРО. Той даде пример с френско масло, чиято цена в България е двойно по-висока в сравнение с тази в Гърция. Според него държавата има възможност да ограничи спекулативните надценки, но до момента не предприема ефективни мерки...

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56

Читалищата искат промяна в критериите за оценка на проекти

Над 400 читалищни дейци от цялата страна подписаха Отворено писмо и го изпратиха до Министъра на културата и членовете на Комисията по културата и медиите в 51-ото Народно събрание.  Документът изразява тяхното мнение от програма „Читалища“. В писмото си те посочват проблемите, сред които има огромен интерес – подадени са над 1400 проекта,..

публикувано на 07.02.25 в 09:18

Не е вярно, че ще има 30% ръст на туристическите цени за лятото

Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по-високи, каквото мнение се изказа от родни туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от англичаните и 12% от  германците вече си..

публикувано на 06.02.25 в 16:45