Резиденцията се намира в центъра на Средните Родопи, където се издига мощната крепост Устра между Джебел и Златоград и е от най-добре запазените средновековни крепости.
Като ръководител на археологическото проучване проф. Овчаров каза, че този извод не е от направени сега археологически разкопки, а е на базата на такива от преди 30 години и сегашното им изследване.
„След дълго търсене заедно с проф. Пламен Павлов и след като миналата година открихме мястото на битката, където е загинал Момчил юнак през 1345г. при крепостта Перитор в днешна Гърция, сега установихме, че мощната крепост Устра, която е в Средните Родопи, е била неговата крепост, като средновековен замък е. „
Откритите находки могат да се видят в Кърджалийския музей и в частния музей в Златоград в Етнографския комплекс.
"Кой е Момчил юнак ?
Българин с бунтовен и авантюристичен дух, който, през 14 век, след като е приел да управлява дадени му от Кантакузин територии в Родопите, завзема и Беломорието.Момчил си присвоява Беломорието и се обявява за независим от византийците владетел."
Проф. Овчаров припомни, че наричаната досега Момчилова крепост е твърде малка, за да се приеме като негова резиденция, а в резултат от направените сега изследвания, със сигурност може да се твърди, че крапостта Устра е била планинската резиденция на Момчил юнак между 1343 г.– 1345г .
Той каза още, че в община Джебел се работи по проект, с който да има по-лесен и удобен достъп до крепостта Устра, която е на 1200 м.надморска височина. А той заедно с проф. Павлов до края на годината ще създадат" карта на княжеството на Момчил юнак, в което се е подвизавал този героичен българин през 14век."
Кампанията е под патронажа на председателя на НС Цвета Караянчева.
2020-та година е обявена за година на „родопския цар“ Момчил юнак, като центърът на честванията е в Златоград.
Интервюто с проф. Николай Овчаров е в звуковия файл.
„Корени и светила“ на Любослава Трайкова е сборник с разкази, в който са събрани сложни човешки съдби и характери. Случки от прекършеното детство, ранно откритата жестокост на живота, бракът, който се превръща в капан. Това са текстове, които разобличават недъзите на съвременното общество и ни карат да се замислим. Там място намира и..
Изложба с плакати за постановката „Едип и пророците“, създадени от учениците от 11. и 12. клас от специалност „Рекламна графика“ на Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ , ще се открие в Драматичен театър-Пловдив. Събитието ще представи алтернативни рекламни плакати за спектакъла „Едип и пророците“ на пловдивския театър,..
Виртуозната цигуларка Лия Петрова е първият гост-солист на Оркестъра на Опера Пловдив през 2025 година. Симфоничният концерт в Дома на културата „Борис Христов“ ще бъде дирижиран от австрийския диригент и пианист с руско потекло Алексей Корниенко - преподавател в Държавната консерватория на Каринтия (Kärtner Landeskonservatorium), съосновател..
Тази вечер в Клуб „Петното на Роршах“ ще се състои премиера на стихосбирката на Станислава Станоева „Хляб, любов и други ангели“. За поетесата и нейната книга ще говори Александър Секулов. Според поета и графичен дизайнер Иво Рафаилов книгата е пропита с носталгия, като светлина, която идва отдалеч и осветява пътя.
Художникът Васил Петров представя изложба живопис „Дионисиеви мистерии“ в галерия „Възраждане“. Тя се открива тази вечер, а с експозицията художникът ще ни потопи в тайнства – божествени и човешки. „Новата изложба на Васил Петров отново ще ни потопи в тайнства – божествени и човешки. Любимите на художника сюжети – жената, виното, боговете са..