На матурата по БЕЛ, която тази година ще се проведе на 1 юни, ще се явят 4493 дванайсетокласници. На 3 юни е втората задължителна матура, която е по предмет по избор. За поредна година най-предпочитаният предмет за нея в Пловдив и областта е английският език – с 1185 кандидати. 999 са поискали да се явят на биология, а 499 – на философски цикъл.
По география и икономика заявилите участие са 295, а по математика 259. 74 дванайсетокласници са заявили желание да се явят на изпита по история и цивилизация. Заявленията за немски език са 89, за френски са 69, за италиански език са 40, за испански 44, а за руски език са 18. 20 зрелостници са изявили желание да се явят на изпита по химия и опазване на околнота среда.
На 5 юни ще се организира изпит за придобиване на професионална квалификация, а в него участие са заявили 873 зрелостници.
РУО ще организира и трета матура за 60 абитуриенти.
„Вече съм информирала директорите на училищата. Те трябва да сигнализират, ако някъде има зрелостници, които имат проблеми с транспорта. Ще се обърна към Областна администрация и към кметовете на общини, които да съдействат за транспорт на участниците в държавните зрелостни изпити, в слчуай че се налага. Ще разчитаме на Областна дирекция на МВР за съдействие за недопускане на стълпотворение пред сградите, където ще се провеждат матурите“, обясни Иванка Киркова.
Около 70 повече седмокласници ще се явяват на НВО в Пловдив и областта. Те са близо 5800.
В 21 часа и 19 минути днес е есенното равноденствие и у нас започва астрономическата есен, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. Продължителността на деня ще е 12 часа и 10 минути. Луната е във фаза един ден след новолуние. Астрономическата есен започва в деня на есенното равноденствие, т. нар. есенна равноденствена точка,..
Академик Владимир Зарев е носител на наградата "Христо Г. Данов" за цялостен принос в н ационалната книжовна култура. Отличията се връчват в осем категории , а голямата награда се определя от министъра на културата. Официалната церемония по награждаването се проведе в двора на едноименната къщата-музей в Стария Пловдив. Заради остъствието..
С тържествена церемония и възстановка на събитията от 1908 г. Пловдив почете 117-та годишнина от обявяването на Независимостта на България. Десетки пловдивчани и гости на града се включиха в честванията на едноименния площад "22 септември", по-известен като Гроздовия пазар. Членовете на комитет „Родолюбие” за поредна година направиха възстановка на..
Пожар в сухи треви, храсти и сърнища възникна следобед в района на панагюрското село Поибрене в посока Вакарел. Няма опасност за хората от селото. Изпратени на място са два противпожарни автомобила от Панагюрище и два от Пазарджик. Гасилтелните действия продължават, за да не се прехвърли огъня в близкия горски фонд. Прави се всичко възможно..
Пловдивската районна прокуратура повдигна обвинение на 30-годишен мъж за запалването на големия горски пожар край асеновградското село Горнослав. Огънят, тръгнал от стърнище в землището на селото, изпепели 155 декара смесена гора. В събота младият мъж и негов роднина отишли да почистват стърнището, събрали на едно място изсъхнали клони, листа..