Как изглеждаме по пътя без извънредност ? Разпознаваме ле се, какво се промени и докъде стигат оценките ни за т.н.“ разхлабване на мерките“, и визията за бъдещото ни време.
Разговор с психиатъра д-р Веселин Герев. Той посочи, че всяко едно ограничение тормози психиката ни.
"В последите 30 години ние живеем свободно, както по отношение на душата, така и на физическото придвижване. Мерките сега започнаха да подклаждат непримиримост към това да сме под "домашен затвор". Мерките обаче за заразата бяха взети навреме. Борба с вируса не може да има, защото той може да дойде от най-неочаквани места при нас. Посоката не трябва да е само борба с вируса, а да се обясни, че всеки трябва да изкара тази инфекция, за да паднат страховете.", каза още д-р Герев.
По думите му пораженията от вируса ще минат и заминат, но страхът от заразата ще остане година, година и половина.
"Важно е да можем да рационализираме страха, така че да не е в основата на нашето съзнание. Преживявали сме далеч по-опасни инфекции, но така или иначе страхът ни беше и медийно насаден. Малко или много преекспонира се този процес, но месец и половина това продължава. Веднъж задействана такава реакция остава като атомен взрив в психиката. Никой не обръща внимание на психичното здраве от този щаб, тоест обръща се внимание на физическите белези. Духът обаче е водещ и всяко едно претоварване води до натрупване на напрежение и безпокойство. Съответно напрежението снижава нашия имунитет", поясни психиатърът. Според него успокоението ще дойде, когато се види, че хората които управляват ситуацията наистина разбират как да я управляват. "Засега страх виждам и у тях." обобщи д-р Герев.
"Откакто започна пандемията, страхът премина през няколко фази, в началото беше страхът от заболяването и смъртта, после започна да се трансформира в страх от това, дали ще може да си плащаме сметките, ще има ли работа, а сега сме във време на блуждаещ страх."
"На хората препоръчвам да регулират денононщните си ритми по съответние ред, например 8 часа сън, 8 часа натоварване и 8 часа свободно време. Важно е да има задължително добър сън, за да се съхрани по този начин психиката."
Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по- високи, каквото се каза вчера на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от..
Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..
Опитът да се контролират цените на стоки и услуги е еднозначен и той е, че абсолютно не работи, коментира пред Радио Пловдив финансовият експерт Любомир Дацов. Подобни практики, смята той, обслужван целите на силните правителства или някакви популистки интереси. "Няма как да се решат структурни проблеми с мерки за контрол върху цените. Това..
64-годишен жител на девинското село Брезе почина вчера, защото линейката не могла да стигне до дома му, който е на черен път без асфалт. Мъж от Брезе почина, линейка не могла да стигне до дома му Наложило се кметицата на селото Ирина Кочовска да организира няколко мъже, които да свалят човека на носилка до линейката, където да му подадат..
Агресията в НС не е нещо ново, но същевременно едва ли предизвиква кой знае какъв интерес. В крайна сметка парламентът е място за говорене, а не за бой, заяви в предаването "Точно днес" политологът Страхил Делийски. "Трудно ми е да си представя, че може да има друг прочит освен прочита на деформираната представа за НС и политическата култура. Тя е..