Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психиатърът д-р Веселин Герев:

Страхът от коронавируса ще остане поне година време

| обновено на 07.05.20 в 10:31

Как изглеждаме по пътя без извънредност ? Разпознаваме ле се, какво се промени и докъде стигат оценките ни за т.н.“ разхлабване на мерките“,  и  визията за  бъдещото ни  време.

Разговор с психиатъра д-р Веселин Герев. Той посочи, че всяко едно ограничение тормози психиката ни

"В последите 30 години ние живеем свободно, както по отношение на душата, така и на физическото придвижване. Мерките сега започнаха да подклаждат непримиримост към това да сме под "домашен затвор". Мерките обаче за заразата бяха взети навреме. Борба с вируса не може да има, защото той може да дойде от най-неочаквани места при нас. Посоката не трябва да е само борба с вируса, а да се обясни, че всеки трябва да изкара тази инфекция, за да паднат страховете.", каза още д-р Герев.

По думите му пораженията от вируса ще минат и заминат, но страхът от заразата ще остане година, година и половина. 

"Важно е да можем да рационализираме страха, така че да не е в основата на нашето съзнание. Преживявали сме далеч по-опасни инфекции, но така или иначе страхът ни беше и медийно насаден. Малко или много преекспонира се този процес, но месец и половина това продължава. Веднъж задействана такава реакция остава като атомен взрив в психиката. Никой не обръща внимание на психичното здраве от този щаб, тоест обръща се внимание на физическите белези. Духът обаче е водещ и всяко едно претоварване води до натрупване на напрежение и безпокойство. Съответно напрежението снижава нашия имунитет", поясни психиатърът. Според него успокоението ще дойде, когато се види, че хората които управляват ситуацията наистина разбират как да я управляват.  "Засега страх виждам и у тях." обобщи д-р Герев.

"Откакто започна пандемията, страхът премина през няколко фази, в началото беше страхът от заболяването и смъртта, после започна да се трансформира в страх от това, дали ще може да си плащаме сметките, ще има ли работа, а сега сме във време на блуждаещ страх."

"На хората препоръчвам да регулират денононщните си ритми по съответние ред, например 8 часа сън, 8 часа натоварване и 8 часа свободно време. Важно е да има задължително добър сън, за да се съхрани по този начин психиката."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с Надежда Тодорова

Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни.   "Дъщеря ми..

обновено на 11.07.25 в 16:02
Тони Симидчиева

Очакваме административни трудности за въвеждане на еврото

Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи?  Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..

публикувано на 11.07.25 в 11:11

Политически драми ще има, но не и последици от тях

Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този  момент и то е, че опозицията е от две..

публикувано на 11.07.25 в 11:00

От корена до короната

В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение.  Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на  ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..

обновено на 10.07.25 в 15:26

Авангарден научен център в Пловдив празнува 10 години

Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10  години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за  върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве.  Оборудван  с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..

публикувано на 10.07.25 в 14:10