Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Барелеф на Стефан Данаилов в Пловдивския театър

Барелеф на Стефан Данаилов, чието име ще носи Камерната зала в Пловдивския драматичен театър,  вече е монтиран на стената над входа на театъра. Официалното откриване, което беше насрочено за 24 май, се отлага за септември, когато започва фестивалът "Сцена на кръстопът", чийто баща и вдъхновител е Стефан Данаилов. 

Автор на барелефа е скулпторът  Димитър Рашков. Той  е от бронз, изобразява   главата на Стефан Данаилов,  включена е и ръката му, както и автентичния му подпис. Скулпторът разказва, че не е водил разговори с близките на Стефан Данаилов,  но в процеса на работа е общувал с негови колеги, които са го познавали много добре.Образът му  в барелефа е сборен.

"Всеки носи в себе си образ на Стефан Данаилов и той е различен за всеки, това е моят образ за него."

До седмица ще бъде готов и паметникът на художника Златю Бояджиев. Той е в размер над метър и половина. 

"Златю Бояджиев излиза като от палитра, и е като дух, а в основата на рамката са негови картини". 

Паметникът ще бъде монтиран  в Брезово, където сега има само малък портрет на големия художник. 

Интервюто с Димитър Рашков е в звуковия файл.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В "Срещите" за изкуството, театъра и възможността да бъдеш

"Човекът е цял, когато се посвети на нещо надмогващо го и го усеща по-голямо от себе си"- думите са на режисьора проф. Маргарита Младенова, която е гост на "Срещите" тази събота. На преизвестната у нас и на високите световни театрални сцени режисьорка е и и мисълта: "Изкуството трябва да премести акцента от "да имаш" към "да бъдеш". Т еатърът..

обновено на 08.03.25 в 10:13

ЕВИ-творци гостуват на село Гранит

На 8-ми март в галерия „Гранит“ в едноименното старозагорско село се открива изложба под надслов „От Ева до Ева”. В нея жени творци представят свои произведения живопис, графика, скулптура, както и фотография и фотографика. Авторките са специално подбрани от кураторката Антония Маринова – Crazy, чиято амбиция е изложбата да не е просто колекция..

публикувано на 08.03.25 в 09:20

Мозаечното ни наследство на изложба в Епископската базилика

Изложба в Епископската базилика на Филипопол  представя мозаечното наследство на България. Печатната изложба "България и мозайките" представя богатото и разнообразно мозаечно наследство в България чрез избрани детайли от антични, средновековни и съвременни мозайки, както и връзката на България с опазването, проучването и комуникацията на..

публикувано на 07.03.25 в 15:46

Изложби в Пловдив и в с. Гранит търсят жената в изкуството

Традиционната изложба „Дами канят“ се открива тази вечер в залата на Дружеството на пловдивските художници на бул. „Цар Борис Трети Обединител“ 153.   В нея участват 26 художнички, които избират творби, с които ще представят тяхната визия за женския свят.   Свои картини ще представят и 13 мъже художници, които изразяват творческите им вдъхновения..

публикувано на 07.03.25 в 12:47

"Домакинството" ни на ЮНЕСКО в Париж е загуба на престиж

Горещият картоф с проваленото домакинство на сесията на ЮНЕСКО се прехвърля от новото на предишното правителство, коментира разразилия се скандал, каза в предаването "Точно днес" депутатът от ПП- ДБ Манол Пейков. България губи престиж. България е организирала форум от такъв калибър от 40 години и след така стеклите се обстоятелства няма да ги..

публикувано на 07.03.25 в 12:12