Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Център на НАТО по управление на кризи действа в България

Велизар Шаламанов, бивш военен министър и зам. директор на Института по информационни и комуникационни технологии на БАН коментира ролята на НАТО в условията на световна криза, породена от COVID-19.

Той обърна внимание на демонстрациите на 6 мой по повод Деня на храбростта и Българската армия.

Тези демонстрации бяха една чудесна идея за представяне постиженията на армията. Мисля, че много по-малка от преди 30 години, армията ни върви към модернизация, висока мотивация и професионализъм, който беше показан пред българските граждани. Това е свързано с високата оценка, която получаваме от НАТО. Чухме го лично от генералния секретар Йенс Столтенберг. Това беше целта на военната доктрина от 1999 година. Един труден път, който вече дава резултати: малка, модерна, мотивирана армия, интегрирана в НАТО, която може да разчита на Алианса защитаващ един милиард свободни граждани.  

Шаламанов посочи, че НАТО е на разположение на всички страни членки, затова има Центъп за координация при бедствия. Всяка страна е получила поисканата помощ. Може да се достави всичко необходимо при такъв тип биологична заплаха. Уточнението е, че рисковете свързани с пандемии и други бедствия, не бива да отклоняват НАТО, като съюз между свободни страни от основната задача, и инвестициите за гарантиране на надежна отбрана срещу всеки, който си помисли, че с военна сила може да наложи волята си.

В условията на пандемия технологиите дават възможности за компютърно подпомагани учения, за симулации, да се тренира по единично, а сглобяването да става във виртуалното пространство. Факусът е върху всички екипи, които могат да предложат иновативни решения. Решение ще бъде намерено, НАТО е на повече от 70 години, като показва, че при сериозни промени във външната среда успява да се адаптира. Генералният секретар на НАТО Столтенберг подчерта, че НАТО е успешен, защото  умее да се променя, заяви Велизар Шаламанов. 

Интервюто с Велизар Шаламанов, зам. директор на Института по информационни и комуникационни технологии на БАН е в звуковия файл.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20

Пловдив очаква 35 000 души за "Hills of Rock"

Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов.   "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..

публикувано на 25.07.25 в 08:43

Районните кметства ще получат пари от таксите за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28