Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Център на НАТО по управление на кризи действа в България

Велизар Шаламанов, бивш военен министър и зам. директор на Института по информационни и комуникационни технологии на БАН коментира ролята на НАТО в условията на световна криза, породена от COVID-19.

Той обърна внимание на демонстрациите на 6 мой по повод Деня на храбростта и Българската армия.

Тези демонстрации бяха една чудесна идея за представяне постиженията на армията. Мисля, че много по-малка от преди 30 години, армията ни върви към модернизация, висока мотивация и професионализъм, който беше показан пред българските граждани. Това е свързано с високата оценка, която получаваме от НАТО. Чухме го лично от генералния секретар Йенс Столтенберг. Това беше целта на военната доктрина от 1999 година. Един труден път, който вече дава резултати: малка, модерна, мотивирана армия, интегрирана в НАТО, която може да разчита на Алианса защитаващ един милиард свободни граждани.  

Шаламанов посочи, че НАТО е на разположение на всички страни членки, затова има Центъп за координация при бедствия. Всяка страна е получила поисканата помощ. Може да се достави всичко необходимо при такъв тип биологична заплаха. Уточнението е, че рисковете свързани с пандемии и други бедствия, не бива да отклоняват НАТО, като съюз между свободни страни от основната задача, и инвестициите за гарантиране на надежна отбрана срещу всеки, който си помисли, че с военна сила може да наложи волята си.

В условията на пандемия технологиите дават възможности за компютърно подпомагани учения, за симулации, да се тренира по единично, а сглобяването да става във виртуалното пространство. Факусът е върху всички екипи, които могат да предложат иновативни решения. Решение ще бъде намерено, НАТО е на повече от 70 години, като показва, че при сериозни промени във външната среда успява да се адаптира. Генералният секретар на НАТО Столтенберг подчерта, че НАТО е успешен, защото  умее да се променя, заяви Велизар Шаламанов. 

Интервюто с Велизар Шаламанов, зам. директор на Института по информационни и комуникационни технологии на БАН е в звуковия файл.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21