Когато се правят закони, трябва да се правят с трезва мисъл. За мен е непонятно защо със Закона за здравето, в неговите преходни и заключителни разпоредби, променяме други закони като Закона за културното наследство, Закона за образованието и др., които не са свързани с епидемична обстановка, посочи адв. Петрова.
По думите й промените в Закона за здравето са смущаващи. Първо, заради начина, по който през Закона за здравето се налагат и запазват мерки, наложени в извънредното положение, а това е порочна практика. Вторият проблем е характерът на промените. Те могат да доведат до нарушаване на права и свободи на гражданите, обясни адв. Мария Петрова.
Само за 2 месеца здравният министър Кирил Ананиев е издал между 100 и 120 заповеди. От юридическа гледна точка това не е най-правилното, каза още адвокат Петрова.
По думите й, всички наложени мерки би следвало да имат една и основа цел - да се справят с възникналата епидемична обстановка. Когато нямаме достатъчно мерки, не знаем дали са пропорционални тези мерки, а и няма мотиви за налагането им. Това може сериозно да увреди правата на гражданите, под претекст, че така ги предпазва от заразата. Трябва да се дефинира коя обстановка е извънредна и кои мерки ограничават заразата и негативните последици от нея.
Има голяма разлика между извънредна епидемична обстановка и извънредно положение, посочи още адв. Мария Петрова.
Цялото интервю на Антоанета Петричанска с адв. Мария Петрова, специалист по медицинско право и член на Медицинския съвет към правителството, е в прикачения файл.
На достъпността и качеството на произвежданата в страната хранителна продукция бе посветена днес дискусия в столицата. Организаторът на дискусията Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че резултатът от бойкота на големите търговски вериги е постигнат и гласът на българите е..
В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна експертът по национална сигурност Йордан Божилов коментира възможния завършек на конфликта след обявената от САЩ позиция по него. Той коментира и евентуалното споразумение между САЩ и Русия. Според него това, на което залага администрацията на САЩ е постигането на някакви цели, които..
Владимир Иванов - председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..
Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..
Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира производителят на зеленчуци Иван Кабуров от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..