23-годишният Фикри Кехайов е студент четвърти курс в Софийския университет, където учи "Педагогика". Още от дете се запалил да прави макети на къщи и да рисува.
Извънредното положение го заварило вкъщи и решил с брат му и братовчед му да реновират рушащата се чешма на баба му и дядо му.
Решил и чешмата да претвори в родопска къща, а тя се издига в местността "Лешника" близо до пътя Девин - Доспат.
"Чешмата е правена от дядо ми Шабан през 1982 г., беше се разрушила, веднъж я реновирахме, но се разруши. Самата чешма е като символ на семейството, което е много важно за нас и за родопските традиции", казва внукът.
Заедно с брат си и братовчед си той изгражда чешмата във възрожденски стил с типични за родопските къщи особености. Тя обаче е направена от бетон, с типични тикли, а край нея има пейка за хората, дошли да си налеят вода и да си починат.
В Доспатско е традиция всяка фамилия да има своя чешма за хаир.
Това не е първата инициатива на Фикри. Преди време той създаде горска библиотека в родопското село Касъка.
Регионалният исторически музей в Пазарджик спечели финансиране от министерство на културата за реставрация на „Геновата“ къща, която е паметник на културата. 300 000 лева е финансовата подкрепа за ремонт на покрива, консервация и реставрация по фасадите и на интериора. Сградата е построена през 1880 г. и е типичен представител на градската..
Експозицията включва живописни творби, в които вибрацията на форма и цвят е проекция на личното пространство на авторката. Инспирирана от конкретна натура, тя превръща пространството в платната в почти абстрактно, наситено с емоция, крайно лична. Следата от четката носи импулса на впечатлението, създава своеобразен свят, в който водещ е..
„Доказано“ е надсловът на изложбата – скулптура и живопис на Димитър Рашков в галерия „Възраждане“ Експозицията, която е по повод 70-годишнината на автора, провокира зрителя да се забавлява и усмихва, проследявайки карнавалния парад на Рашковите дебеланковци и дебелани, а маслените платна са голямата изненада, която художникът поднася..
Десет изявени художници, свързани с Пловдив, участват в изложбата „5,6,7“, която събира юбиляри в съвместна експозиция в галерия „Капана“ на Градска художествена галерия. Куратор на изложбата, която се осъществява под егидата на Дружеството на пловдивските художници и се финансира от Община Пловдив, е художникът Костадин Отонов. Сред..
Среща разговор с д-р Петър Величков за „Непознатият поет Трифон Кунев“ представят издателство „Библиотека България“, Литературен салон "Spirit&Spirit" и клуб „Петното на Роршах“. В „Непознатият поет Трифон Кунев“ той хвърля светлина върху интересната личност на големия български поет и общественик, разчитайки писмата му до неговата любима -..