Преобладаващо позитивна е оценката в проучване на „Алфа Рисърч“ за това как България се справя с кризата с коронавируса. Проучването потвърждава, че политиците, ангажирани с въвеждането на извънредните мерки, вдигат рейтинг, а критиците им - съответно губят подкрепа.
В програма Ден след ден на Радио Пловдив - разговор по темата с Геновева Петрова от "Алфа Рисърч".
Социологът каза, че за момента хората не могат да преценят в каква степен ще са икономическите последици, с които ще се сблъскаме. По думите й мнозинството от българите одобряват карантинните мерки, дори се стига до 70% одобрение. Разхлабването на мерките трябва да става умерено, на няколко стъпки.
Геновева Петрова каза още: "От кризата персонално печели премиерът, но печели и тази политическа сила, която постави като приоритет здравните пред икономическите последици от кризата. И двамата Борисов и Радев са с еднакво доварие, което е ново за нашия политически живот. Тези мерки, които бяха предприети и начините, по които се реализираха се подкрепя от повечето хора."
Националното представително проучване на Алфа Рисърч, проведено сред 1000 пълнолетни жители на страната чрез телефонно интервю в периода 28 април – 5-ти май 2020г. показва, че през този първи етап от кризата позитиви извличат онези политици, които поставиха животът и здравето на хората над икономиката.
В резултат, двата месеца извънредно положение са довели до следното разместване на позициите върху шахматната дъска на българската политика:
Така, рекапитулацията от първия етап от кризата сочи, че подобно на много други страни, и в България подкрепа получиха политиците, които поставиха като приоритет ограничаването на здравните последици от пандемията, дори и с цената на рестриктивни за ежедневието на хората мерки. Това време обаче, поне на този етап, приключва, а позитивите от досегашната ситуация изглеждат вече изконсумирани. Оттук нататък паралелната битка ще е за личното физическо, но и за икономическото здраве на обществото. Този, който има по-ясна визия, предложи по-работещи мерки и съумее да балансира различните интереси на отделните социални групи, ще получи новото стратегическо предимство.
И накрая, ако си позволим едно по-разведряващо обобщение на политическата шахматна ситуация след тягостните два месеца социално дистанциране, можем да я резюмираме най-кратко така - двама генерали сближават рейтингите си далеч под безопасните два метра дистанция, един нов генерал излиза на сцената – на солидно разстояние от останалите, със завидните 60% одобрение и едва 15% неодобрение. Партията шах продължава…
Иво Инджев представя утре новата си книга "Остродумия" в столицата. А днес навършва 70 години и е събеседник в следобедната програма на Радио Пловдив "Ден след ден". Разговорът с него е не само за историите, включени в книгата, но и по актуалните политически теми. Книгата е с обем от над 600 страници, с твърди корици, на издателство "Сиела"...
Утрешното гласуване на втория вот на недоверие заради корупция към правителството „Желязков“ няма да успее, въпреки че ДПС-ДПС оттегли подкрепата си за управлението, коментира пред Радио Пловдив социологът от „Алфа Рисърч“ Павел Вълчев. Според него ДПС на Ахмед Доган е в трудна ситуация и няма силен ход, независимо дали подкрепя кабинета и има..
В програма "Точно днес" говорим за втория вот на недоверие към кабинета с политолога Любомир Стефанов , с него анализираме и политиките на ДПС-ДПС, както и появата на новите парии "България може" и "Непокорна България". Политологът каза в началото, че този вот ще е неуспешен, въпреки последните турбуленции. " Изглежда, че у нас този инструмент..
В Бачковския манастир тече усилена подготовка за посрещане на поклонниците за Великден. На втория ден след Възкресението там се провежда най-старото литийно шествие у нас. Хиляди миряни от цялата страна и чужбина се включват в поклонническия път на чудотворната икона на Света Богородица до местността Клувията. През годините миряните споделят, че..
В сряда запазваме внимание към важните финансови новини на седмицата, преди да настъпят празниците. Говорим за готовността да влезем в еврозоната от 1 януари 2026, за митата, които Доналд Тръмп налага и за очакванията за ЕС, свързани с този финансов механизъм, ползван активно от САЩ - коментар на финансовия анализатор Цветослав Цачев ...