Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В средата на май по пътя "Точно днес"

Екипите за осъществяване на представителното срезово проучване за COVID-19 в Пловдив  по метода ELIZA тръгват  на терен.  Избраните  500 домакинства  са разпределени в шестте района на Пловдив, а началото  на работата им поставя фокус върху район Централен“.

Динамиката на заболеваемостта  и здравния статус  на пълнолетните граждани предстои да станат известни  около месец след вземането и обработването на пробите. Пловдивчани сами ще  решават дали да потвърдят съгласието си за изясняване на картината, която  страната очаква като представителна за протичането на заразата с коронавируса.

Все повече родители в страната настояват за отваряне на детските заведения. В Пловдив те са около 80%.. Как община Пловдив ще прецизира готвения от здравното министерство алгоритъм в контекста на „извънредните противоепидемични мерки“ . нагласите на пловдивчани и каква е готовността на администрацията  за постигане на най-адекватния отговор за здравето и сигурността на децата и за спокойствието на родителите По темата  чуйте заместник-кмета с ресор „Образование“  Стефан Стоянов.

59% от анкетираните в националното представително проучване на агенция „АФИС“  заявяват, че  доходите им  от 13 май, когато бе въведено „извънредното положение“, са намалели , като около 24“ посочват, че намалението е наполовина и повече.

За начина, по който се приемат наложените  от държавата ограничения и изводите, които се налагат – събеседник е социологът  Чавдар Найденов.

Сагата „Левски“  не затихва и добавя  аргументи  не само във финансов, но и в емоционален и патриотичен ракурс на базата на все повече неизвестни.  Защо  председателят на Общобългарския комитет „Васил Левски“ Васил Василев  призова в отворено писмо премиера „Да изгоним търговците от храма“. По темата – Васил Василев минути преди 9 ч..

А във времето за култура след 9.00  с артистичния директор на фондация „Пловдив 2019“  Светлана Куюмджиева  ще разговаряме за работата на екипа  след края на „извънредното положение“,  задачите и тревогите на пловдивските творци  имащи  амбицията за създаването на устойчив културен продукт.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро , ден!" с д-р Андрей Неутов

Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува  един от водещите кардиохирурзи д-р Андрей Неутов, завеждащ на новото отделение по кардиохирургия в УМБАЛ "Пълмед". В Пловдив го води професионалния  път, а в България за първи път пристига през далечната 2001 година по лична покана на проф. Александър Чирков.  Идва за да специализира - първо..

обновено на 29.11.24 в 16:59

Светлини и мъгли в "Ден след ден"

По коловозите на ярките светлини, които идват с наближаването на декември и ноемврийската политическа мъгла тръгват следобедните минути на предаването „Ден след ден“ по Радио Пловдив. Започваме с разговор за рекордно дългото заседание на 51-вото Народно събрание и осмия неуспешен опит за избор на негов председател. Преди заседанието на..

публикувано на 29.11.24 в 14:56

Поетично с „Вход свободен“

С Ралица Стоянова говорим за шестата ѝ изложба с картини и представяне на втората ѝ стихосбирка „Феникс. Възраждане“. С Владислав Христов ви разказваме повече за представянето на двуезичната хайку антология "Shining Wind/Сияен вятър".  Сборникът е издание на Британско хайку общество, чийто председател е българката Илияна Стоянова и събира едни..

публикувано на 29.11.24 в 09:30

На 29 ноември "Точно днес"

И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава?  Говорим с Евелина Славкова, социолог от..

публикувано на 28.11.24 в 15:34

"Ден след ден" на 28 ноември

Спорът около поддържането на античните мозайки в Епископската базилика на Филипопол се обогати с криминално-сензационни елементи. Директорът на археологическия музей доц. Костадин Кисьов съобщи за намерена ценна находка, но направено чрез грубо разкопаване на мозайките и крито впоследствие от служители на „Старинен Пловдив“. Директорката Елена..

публикувано на 28.11.24 в 14:43