Туристите, на които ще разчита българското Черноморие тази година, няма да са български и българските туристи няма да могат да покрият капацитета на базите. Но по отношение на селата и планините – алтернативният туризъм, като сегмент от предлагането, го очаква добър сезон. Това прогнозира Любомир Попйорданов – член на УС на Българската асоциация за алтернативен туризъм.
„При първа възможност ще можем да се откъсваме за по два-три дни от градовете и това е, което ще могат да правят българските туристи – не много дълги ваканции. А къщите за гости, малките хотели и някои интересни места по Черноморието, които са наблизо, ще могат да разчитат на този пазар.“
Попйорданов обаче изрази недоверие в готовността на базите да изпълнят мерките за сигурност.
По думите му, браншът ще отвори границите си към Румъния и Сърбия и ще разчита на немския пазар, който „първи ще се събуди и ще покаже интерес към европейските дестинации“.
Препоръките в сферата на алтернативния туризъм - отваряне на домовете с нови менюта, идеи и подобрения. Кризата отваря въпрос за това, че всеки туристически продукт има нужда от обновяване и на кризата трябва да се гледа не като на драма, а като възможност.
„Хората сега очакват нещо ново. Сетивата им са изострени. Страховете им са на небивало равнище и скоро няма да бъдат забравени“, заяви Попйорданов.
Администрацията не дава решения за това как да се промени българският туризъм, който трябва да излезе на пазара отново, за да разчита на качествени, а не – на маргинални туристи.
„Не трябва да разчитаме на алкохолен туризъм, а точно сега е времето да отидем към друга категория туристи с различни нагласи и възможности“.
Мярката 60/40 се аказа работеща само за големите хотели, но не за туроператори с къщи за гости, чиято дейност бе изцяло забранена. Голяма част от тях няма да отворят отново след кризата. Ще има и отпаднали от бизнеса туроператори, и хотели. Отваря се място за нещо ново.
По думите на Попйорданов, след кризата туризмът ще стане малко по отговорен. Хората от големите градове ще започнат да поглеждат по-често към съседните села. „Да насърчим хората да погледнат близките дестинации, да преоткрием страната си и развием услугите, които съответните места предлагаг.+, призова Попюорданов.
За туризма на 2020 г. водещ ще бъде българският турист и бавното съживяване на чуждестранния пазар, за да се върнем на познатите нива от 2018 г.
Чуйте цялото интервю от звуковия файл:
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..
Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..
Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги. Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..
Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов . "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..
„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..