Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Посттравматичният синдром води до погрешни стратегии

Поддържам един консултатитивен телефон и сега, когато вече виждаме светлина в тунела, хората, които се обаждат с проблеми, стават все повече. Това е очаквано и е т.н „постстресов синдром“, заяви психологът Иван Игов. 

Той подчерта, че пандемията е предизвикала силен стрес, тъй като хората са изгубили възможността сами да контролират живота си. Голяма част от тях се се почувствали безсилни и объркани.

След първоначалната вътрешна мобилизация те са започнали да се  изчерпват и   два месеца по-късно вече са започнали да се проявяват симптомите на посттравматичния срес.  Започнали са да запълват „празнините“ с лъжлива информация, която им дава  привидна и лъжлива стабилност.

Определена част от хората, чиито стратегии за справяне не са много адаптивни, са се оказали под  влияние на лъжливата информация.

Игов призова да вложим усилия за намиране на истинските факти, за да успеем "да се събудим от съня на чудовищата“.

Най-крайната погрешна стратегия е игнорирането – такъв вирус няма и  той е измислен

„Въпрос на големите корпорации е да получат милиарди долари, за да разработят ваксини за болест, която несъществува. Не зная как някои могат да вярват на това, при условие, че целият свят се срина“.

Има и една група хора изпаднали в състояние на примирение – съдбата така е решила

„Това са хора, вярващи в стадния имунитет. По-добре е нищо да не правим. Така стратегия е страшно глупава, защото може да отнеме много човешки животи, а човешкият живот е най-важното нещо.“

Други изкривяват фактите – десимулация

„Нещата не са толкова зле, но някой специално завишава броя на заболелите и починалите. Това съм го чувал в няколко варианта със суми, които да давани, за да се "впишат така в статистиката“.

Страшен е и вариантът на заместването

„Хората започват да си измислят неща, които са много встрани от реалността и колкото са по-странни, са приемани като толокова по-реалистични, като изграждането на 5G-мрежата, поставянето на електронни чипове и т.н.“

По думите на Игов, подобни типове поведение придават някаква привидна активност на засегнатите от посттравматичен синдром, като им създават лъжливото усещане, че те владеят ситуацията и могат сами да се справят с нея.

Интервюто чуйте от звуковия файл: 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Бюджетът няма да бъде препъникамъкът за коалицията

Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов .  "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..

публикувано на 20.02.25 в 10:05
Боян Дуранкев

България е в хиперкриза, дълговете ще са фантастични

„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..

публикувано на 20.02.25 в 09:58

От с. Ивайло започват безплатни профилактични прегледи

Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а  инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..

публикувано на 19.02.25 в 16:50
Илия Проданов

Искаме решения за българските производители на храни

Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки.  "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..

публикувано на 19.02.25 в 16:25

Страната бясно влиза в дългова криза, изходът е поголовно рязане

Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази  година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват  80 млрд и след това 87 млрд. лева.  България затъва в бясна скорост в..

публикувано на 19.02.25 в 15:54