Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кураторството да e отделна категория в наградите "Пловдив"

През 2010 г. на галерия „Възраждане“ беше възложено да направи есенните изложби. Нашата тема „Тялото“ тогава събра 20 прекрасни автори от цялата страна в обща експозиция. Наши съмишленици искаха да ни предложат за наградата „Пловдив“. След кратки размисли стигнах до болния въпрос, че тази награда трябва да се дава в изобразителното изкуство на самостоятелни автори за самостоятелна изложба“. Това заяви галеристката Красимира Алексиева.

По думите й, кураторството в изобразителното изкуство трябва да стане самостоятелна категория. Тази теза се е доказала през годините, но е имало и рецидиви.

„Като член на комисия винаги съм  споделяла позицията, че кураторството трябва да е отделено, за да се избистрят нещата и да се знае, че в категория „Изобразително изкуство“ един автор ще вземе наградата за своето постижение със самостоятелна изложба“.

Кураторството да бъде отделено в самостоятелна категория

Според Алексиева, ако предложението, дадено от нея, е било прието преди години, днес Галина Лардева би  била  носител за кураторския си проект - прекрасно организираната от нея изложба на Кольо Карамфилов.

Недоумение буди фактът, че  в година, когато Пловдив бе културна столица на Европа и имаше толкова много културни събития, не бяха предложени повече автори.

„Духовен мързел или недоглеждане“ – попита Алексиева. "Подводните камъни са много и трябва да се изчистят."

Комисиите не трябва да бъдат подлагани на недоверие и облъчвани с негативна енергия.

Думите „лични отношения“ в комисиите  са недопустими. Недоверието сваля и цената на самата награда.

Алексиева призова хората на изкуството да чувстват себе си по-морални и да не съдят другите. „Съгласна съм с изказването на Емил Миразчиев и ми е интересно защо, докато Кольо Карамфилов беше жив и правеше великолепни изложби, никой от тези хора, които сега размахват името му като някаква мантра, за да се чуят и техните имена, не се сетиха да го предложат“, заяви галеристката.

Ангел Герджиков получи наградата в разцвета на силите си, когато е във върхова форма.

Алексиева припомни, че пудожникът е бил открит от галерия „Възраждане“ като съвсем млад и през годините на творческото му развитие е бил подкрепян от нея. 

„Стигна се и до смешния момент, че поради това, че картините му се изкупуваха веднага след като са нарисувани, той  не можеше да събере картини, за да му направим отново изложба. Слава Богу, за 50-годишнината му Ангел Герджиков  успя да направи една великолепна експозиция, изкупена почти цялата и бе ярко постижение на изкуството не само в Пловдив“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Експозицията "Изповедта на Апостола" търси своето ново място

Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..

публикувано на 17.02.25 в 13:53

В Историческия музей - Смолян правят мартенички

Близо 600 деца  от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..

публикувано на 17.02.25 в 10:12

Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно”

Възрожденската къща Верен Стамболян в Старинен Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно” по повод 15 години радио „Татковина” и 5 години изложба „Заедно по пътя на Кирил и Методий“ .  Организатор на честването е Изпълнителна агенция за българите в чужбина, началото е в 18 часа.  Ще бъде направена видеовръзка с български..

обновено на 17.02.25 в 06:56

Преге - предаване за света на книгите, 15 - 21 февруари

В предаването за книги на Радио Пловдив на 15.02.2025 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ ( нови книги ) Райнер Мария Рилке. Пред олтара на нощта. Избрана кратка проза. 120 стр., ок 2А, Недланд, 2024 Артур Кьостлер. Мрак по пладне. 2-ро изд., 250 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Пол Остър. Баумгартнър. 208..

обновено на 16.02.25 в 12:48

„Алтер его” - памет за поета Гален Ганев

На 10-ти февруари ни напусна поетът Гален Ганев. Тази събота ще излъчим интервю с него от 2019-та година, което той даде специално за „Алтер его“. Ще си припомним думи за поезията, за книгите, за амбицията, за безсмъртието, за Шекспир, за Радой Ралин... Ще звучат и негови стихове. Гален Ганев е роден в Чирпан. Завършва РЕГ "Иван Вазов"..

обновено на 15.02.25 в 16:11