Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Празнуваме Спасовден

| обновено на 28.05.20 в 10:22

Българската православна църква почита днес църковния празник Възнесение Господне, наричан още Спасовден. Той се отбелязва винаги в четвъртък, на 40-ия ден след Възкресение Христово - Великден. 

Според Новия завет 40 дни след възкресението си Исус Христос останал на Земята, за да проповядва своето учение и да беседва с апостолите, движейки се между тях като богочовек. 

Четиридесет дни след Възкресението Господ Исус се явявал многократно на учениците си. Разяснявал им Светото писание, потвърждавал обещанието си за идването на Утешителя Дух Свети. Всички ученици се убедили, че Исус наистина е възкръснал. 

На четиридесетия ден от Възкресението им се явил за последен път, беседвал с тях и ги извел от града на Елеонската планина, която е на около два километра от Йерусалим. Като се изкачили на планината, Христос вдигнал ръце да ги благослови. 

Още докато ги благославял, се отделил от земята и, подет от облак, се издигнал бавно към небето при своя небесен Отец. Апостолите се поклонили на Възнасящия се Господ и не могли да откъснат поглед от чудната гледка.

В народния календар седемте четвъртъци след Великден се почитат против градушка, а последният от тях - Спасовден, е свързан с култа към мъртвите. Според поверието на този ден се прибират душите на всички покойници, които са на свобода от Велики четвъртък. 

Според българските народни вярвания на 40-ия ден от Великден идват и самодиви. Те берат и се кичат с цъфналия в нощта срещу Спасовден росен. С него могат да се лекуват болните. Ето защо в навечерието на празника болни и недъгави хора отиват да преспят на росеновите ливади. 

Народните вярвания гласят още, че ако на Спасовден вали дъжд - годината ще е богата, а реколтата - обилна.

В ефира на Радио Пловдив доц. Ангел Янков, директор на Етнографски музей-Пловдив припомни, че според преданията в нощта преди празника болните и бездетните трябва да преспят на ливадата до цветето росен, за да постигнат чудодейно изцеление. Един празник, който е свързан със ставането на чудеса. Те ти, булка, Спасовден. Ето ти, булка, нещо, което не си очаквала, нещо което е свръх човешките възможности, нещо, което е чудо. 

Празнуват всички с имена Спас, Спаска, Спасимир, Сотир, Пашо и техните производни.

Интервюто с доц. Ангел Янков, директор на Етнографски музей - Пловдив е в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Зала 307 на ПУ ще носи името на проф. Албена Хранова

Една от залите в Ректората на ПУ „Паисий Хилендарски“ вече ще носи името на изтъкнатата литературна историчка и професор по социология, антропология и науки за културата Албена Хранова.  Инициативата да бъде почетена дългогодишната преподавателка в два от факултетите на университета е на Катедра „Философия“ при Философско-историческия факултет...

публикувано на 22.10.25 в 11:50

Литературна разходка с Красимир Лозанов

В Клуб "Неделя" гостува Красимир Лозанов от ИК "Жанет  45".  Той любезно влезе в ролята на литературен гид в света на книгоиздаването и разказа за най- знаковите заглавия през последните три месеца .  Лозанов  направи пространно ревю на творбите на  най- впечатляващите автори,  завоювали успех сред четящите българи по време на фестивала “Пловдив..

публикувано на 22.10.25 в 11:05

"Нишки сплитам и оплитам..." в Етнографския музей в Пазарджик

Пловдивска експозиция гостува на Етнографския музей в Пазарджик.  Изложбата „Нишки сплитам и оплитам, радост и тъга преплитам“ представя магичните практики в народните обичаи на българите. Тя пренася посетителите в света на древни ритуали, практикувани от нашите предци.  Експозицията е на Етнографския музей в Пловдив и може да бъде разгледана..

публикувано на 22.10.25 в 07:10

С изложба отбелязват годишнина от рождението на Златю Бояджиев

Отбелязване на годишнина от рождението на емблематичния художник Златю Бояджиев ще се състои в Постоянна експозиция на твореца, на ул. "Съборна" 18 в Стария град.  Екипът на Общински институт "Старинен Пловдив" посвещава на годишнината различни събития на 22 октомври - денят на рождението на художника. Предвидено е представяне на открит урок за..

публикувано на 22.10.25 в 06:53

Премиера на "Момче и вятър" в Кукления театър

Премиера на спектакъла „Момче и вятър“ на пловдивския Куклен театър ще се състои на 22 октомври (сряда).  Постановката е по едноимената приказка на Ран Босилек, а режисьор е Леонард Капон. Ролите се изпълняват от Йордан Стоянов, Мария Йорданова и Мария Павлова, а сценографията е на Георги и Таня Пасеви. „ Това, с което се..

обновено на 22.10.25 в 06:43