Прогнозата на Светозар Гледачев, финансов анализатор през миналата година е да спестяваме пари, да не правим излишни покупки, защото икономиката изпитва затруднения, а хора с малък и среден бизнес са сериозно притеснени. В условията на криза винаги някой печели, а други са губещите. За съжаление, не само у нас, но и по света г-н Гледачев каза, че: „Хората слушат политиците, които са популисти, лъжат хората, че правят нещо за тяхно добро, а фактически го правят за собствено облагодетелстване. Икономическата криза е в основата на коронавируса, а не обратното. Очаква ни гигантска икономическа криза, каквато е нямало повече от 100 години. Резултатите ще видите след няколко месеца. Щяха да падат правителства, във Франция се биеха по улиците, без да има икономическа криза, и на много други места. Изведнъж коронавирусът потуши пожара, той за всичко е виновен. Политическата олигархия в целия свят продължава да управлява. Държавата не може, и не иска да реши проблемите на обикновените хора. Всеки трябва да управлява личните си финансии, които могат просперират, които не могат губят."
Темата за „спящите“ акции от масовата приватизация, които държавата ще прибире в специален фонд, Светозар Гледачев коментира, като интерес предимно на политиците, които защитават личини и партийни интереси. „След коронавируса и тази тежка криза, която започва да се развива към по-лошо. След време разбира се, всички кризи имат положителен ефект към икономиката. В началото на кризата всички искат силна държава, но това е във вреда на обикновения човек. Само си помислете, когато вземат тези бонове, кой ще ги управлява? Управляващата партия ще назначи някой, който да напълни касата на партията.“
Според г-н Гледачев, никой не може да вземе акциите на хората, защото са частна собственост. Може парите да са малко, но не могат да бъдат прехвърлени, дори в държавен фонд, който да се разпорежда с тях. От друга гледна точка, една дължава е толкова развита, колкото е развит фондовият и пазар. Това са борсите в Ню Йорк, Лондон,Токио и Сингапур, там стандартът на живот е висок. Стимулирането на българската борса се прави с други цели.
Интервюто със Светозар Гледачев е в звуковия файл.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..