Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Очаква се бум на усложнени хронични заболявания

Снимка: Стойчо Кацаров / Снимка: БГНЕС

Може да се очаква бум на случаи на усложнени хронични заболявания, а също и на нови недиагностицирани заболявания, в това число и онкологични. Тази прогноза направи доктор Стойчо Кацаров от Център за защита правата в здравеопазването и бивш заместник-министър на здравеопазването, който коментира последствията от спрения планов прием в лечебните заведения по време на извънредното положение заради Covid-19. Една от причините е, че хората се страхуват да търсят медицинска помощ, а причината е да не се заразят от коронавирус.

Той е категоричен, че всички мерки, които бяха предприети за ограничаване на разпространението на Covid-19, могат да бъдат поставени под въпрос, тъй като липсва епидемиологична оценка на ситуацията.

“От днешна гледна точка, връщайки се два месеца назад, тези мерки изглеждат абсолютно пресилени и ненужни“, коментира доктор Стойчо Кацаров.

Обяснението е, че този вирус беше неизвестен за целия свят.

„Не можем да сме сигурни, че няма да има втора вълна от тази инфекция, защото ни липсва яснота каква е истинската ситуация в момента. Виждате, че и мерките са хаотични. Колко пъти ставаме свидетели на издадени заповеди, корекция, а дори и отмяна в рамките на ден. Държавният здравен инспектор доцент Кунчев казва, че още дълго време ще се носят маските на закрито. Добре, а можем ли да обясним как се носят маски на закрито, когато се отварят ресторантите? Как се консумира в ресторанта с маска?“, коментира още доктор Кацаров.

Той препоръча на хората да не се страхуват от Covid-19, но да имат едно наум, тъй като не всичко около този вирус е ясно.

Цялото интервю с доктор Стойчо Кацаров можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Кольо Парамов

Влизането в еврозоната ще засили контрола от ЕЦП

Балансовите проблеми, свързани с проекта на бюджет 2026 и липсата на контрол, се дължат на олигархията, която е моделирала политическото и икономическото вземане на решения в своя полза. Тази теза изрази в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив финансистът Кольо Парамов. Той подчерта, че влизането в еврозоната трябва да доведе до..

публикувано на 24.11.25 в 10:34

Нали сме демокрация?

В този епизод тръгваме от твърдението „65% са против еврото, нали сме демокрация?“ и разглеждаме как формулировката на социологическите въпроси променя отговорите и смисъла им. Вместо да приемаме едно число като „волята на народа“, питаме: какво всъщност е било зададено – „харесвате ли еврозоната“ или „искате ли да се отмени валутният борд и..

публикувано на 24.11.25 в 10:08

Матей Матеев в "Добро утро, ден!"

Тази седмица в „Добро утро, ден!“ ви срещаме с един от най-значимите пловдивски творци – Матей Матеев. Роден в Кюстендил, но завинаги свързал съдбата си с Пловдив – града, който му върна обичта с най-високото признание – званието „Почетен гражданин“. Казва, че родния край, балканската енергия го прави човек - широко скроен човек. Послание, което..

обновено на 21.11.25 в 17:08
Илия Проданов

Илия Проданов ще работи за стабилизиране на БАК

Спорове около представителността на организациите на аграрния сектор, който очаква решения по важни теми от държавата. Илия Проданов беше избран за председател на Българската аграрна камара, след като част от браншовите организации я напуснаха, несъгласни с начина на вземане на решения. За заместник-председатели бяха избрани съпредседателят на..

публикувано на 21.11.25 в 16:15

Идеята да се ползва СУПТО е добра, но не и изпълнението

Виктор Павлов  управлява софтуерна компания, която има опит в разработката на продукти за управление на търговска дейност. Той коментира напрежението на бизнеса от въвеждането на лицензиран софтуер за управление на продажбите в търговски обекти. "Като цяло спорът идва оттам, че се опитва да се хване процеса по неиздаване на фискални бележки от..

публикувано на 21.11.25 в 15:58