Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Виртуалната реторика - предизвикателство и възможност

"Новата ситуация постави огромно предизвикателство. Ние учителите и университетските преподавател,и сме свикнали да работим с аудиторията „на живо“. Педагогическата реторика изследва тази комуникация в класната стая, в университетските семинарни зали и аули и изведнъж цялата наследена традиция беше поставена на изпитание. На дневен ред дойде една от новите форми на модерната реторика – виртуалната, в епохата на дигиталните технологии и интернет.“ Това  заяви д-р Маргарита Александрова – преподавател  в ПУ „Паисий Хилендарски“.

Тя уточни, че  виртуалната реторика се свързва със сайтове, портали, слогове, социални мрежи и виртуални форуми, с които учениците и студентите са свикнали като форма на виртуалното общуване.  За разлика от тях, преподавателите прекарват много по-малко време в социалните мрежи.

„Виртуалната реторика преосмисли изведнъж понятията. Аудиторията вече не беше на живо, а речта беше адресирана в пространството и може да бъде мултиплицирана“.

По думите на д-р Александрова, заставайки в интернет пространството, педагогът-оратор приема условията на комуникация в интернет и се превръща в интернет оратор с всички следствия от това.

„Самият виртуален оратор е поставен пред камерата и микрофона и това определя нови изисквания към неговите умения. Моите студенти за първи път този семестър трябваше да свикнат  с това, че публиката не е на живо и със съвсем новите форми на реторическата комуникация“.

Д-р  Александрова  подчерта, че учителите  е трябвало да придобият нови умения, за да успеят да се справят със ситуацията.  Ключови за това се оказват техните презентационни умения пред аудитория. 

"Трябва да се дават творчески, а не репродуктивни задачи.  Децата в училище не се забавляват достатъчно, по всички проблеми са засипани със задачи. Постигнахме ниво на отегчение и преумора. Къде отидоха шегата, контактът в обучението онлайн? Въпросът не е само в това да се изсипят знанията, а да се създаде интерес и желание у учениците и студентите да поискат това знание".

Д-р Александрова е убедена, че връщане назад няма и новата ситуация, към която вървим "малко взривно", трябва да бъде осъзната и приета. 

"Обучението онлайн си има своите специфични страни и своите предимства. Трябва да се мисли за технолиите на педагогическата работа. Все едно да сравняваме театъра с киното и да спорим кое е по-съвършено. Това са съвършено различни неща. Това са цели сценарии. Тук вече идват актьорската работа, анимацията и т.н. Това са нови огромни възможности".

Повече - от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Гърците бавят отварянето на пътната връзка Рудозем - Ксанти

Пътят Рудозем - Ксанти остава затворен, въпреки че втори ден България вече официално е пълноправен член на Шенгенското пространство. Отварянето на пътната връзка между България и Гърция при незаработилия граничен пункт се отложи заради закъснение в изграждането на пътя от гръцка страна.  Пред Радио Пловдив  областният управител на Смолян Захари..

публикувано на 02.01.25 в 17:20
Доц. Спас Ташев

Поколението Бета ще се развива в условията на изкуствен интелект

2025 година поставя началото на новото поколение Бета. Бебетата, които ще се раждат от началото на годината до 2035 година ще бъдат част от това поколение.  "Най-характерното за това поколение ще бъде, че ще се развива в условията на Изкуствен интелект. За предишното поколение беше характерен преходът от аналогови към цифрови технологии, докато..

публикувано на 02.01.25 в 17:06

Градският транспорт и чистотата са сред приоритетите за 2025 г.

Подобряване на градския транспорт, чистота на града и реализиране на нови инфраструктурни проекти ще са приоритетите тази година пред Община Пловдив. Това заяви в интервю за Радио Пловдив пловдивският кмет Костадин Димитров. През 2025 година администрацията ще кандидатства за държавно финансиране с проекти за над 70 милиона лева. Сред..

обновено на 02.01.25 в 14:28
Стоян Панчев

Не е ясно какво ще се случва с публичните финанси

"Икономическите трудности в Германия със сигурност ще доведат до проблеми в периферни страни като България", смята икономистът Стоян Панчев.  "В Унгария, която е много по-интергирана във веригата за доставки на германското автомобилостроене, вече виждаме рецесия", даде пример той.  Стоан Панчев припомни също, че през миналата година реален дебат..

публикувано на 02.01.25 в 10:27
Иво Инджов

Има шанс за редовно правителство тази година

Каква ще бъде политическата 2025 година не само във вътрешнополитически, но и в геополитически аспект? Анализът за програма "Точно днес" направи доцент Иво Инждов, политолог и университетски преподавател.  Според него е много възможно тази година България да има редовно правителство, но не се знае дали то ще бъде конструирано през януари, след като..

публикувано на 02.01.25 в 10:20