Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започна битката за Националната награда „Христо Г. Данов” за 2020 г.

Министерството на културата и Община Пловдив обявяват началото на конкурса за ежегодната Национална награда „Христо Г. Данов” за принос в българската книжовна култура. Срокът за подаване на заявки е до 2 юли 2020 г. 

Могат да участват физически и юридически лица, като се кандидатства само с първи издания и нови преводи.

Националната награда „Христо Г. Данов” е учредена през 1999 година от Министерството на културата, Национален център за книгата и Община Пловдив във връзка с провеждането на “Европейски месец на културата”. Оттогава наградата се присъжда ежегодно по случай 24 май – Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост, за принос в националната книжовна култура през предходната календарна година, в рамките на фестивала „Пловдив чете“. 

Тази година поради пандемията от Ковид-19 от Община Пловдив е взето решение фестивалът и церемонията по връчване на наградите “Христо Г. Данов” да се проведат в периода 28 септември – 4 октомври.

Връчват се осем награди в категориите: българско издателство; автор на българска художествена литература; преводач на художествена литература; автор в областта на хуманитаристиката; автор на издание за деца; художник или дизайн и оформление на книга; представяне на българската книга - медия/ организация/ литературен сайт, книгоразпространение, електронно издаване и нови технологии и библиотечно дело – библиотека, библиотекар.

Министърът на културата връчва една Голяма награда за цялостен принос в националната книжовна култура. 

Отличието представлява малка пластика, диплом и парична сума. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В "Срещите" разговор за Елена Рьорих и нейното наследство

Тази събота чрез издателят Валентин Марков в "Срещите" гостува голямата дама на Русия - Елена Рьорих. Философ, изследовател, писател. Дамата, която изрече думите:"Омразата никога не се унищожава от омраза. Само доб, такъв е вечният закон". И още една нейна поръка:" Есмихнете се на трудностите по пътя си. Гарантирам ви, че ще спечелите".  Слушайте..

обновено на 12.04.25 в 09:24

Пазарджик е домакин на благотворителен литературен базар

Благотворителен литературен базар се открива в Пазарджик тази събота в 10:30 часа на площад „Константин Величков“. Инициативата е на сърцатия учител по история и цивилизация в местното училище „Георги Брегов“ Илия Михайлов, който е и писател.  Така вече традиционните акции, в които със своите книги той е подкрепял различни каузи през годините,..

публикувано на 12.04.25 в 08:52

Великденски настроения в Градската градина в Пловдив

С концерти и представления продължават „Великденските настроения в Градската градина“, чийто организатор е пловдивския район „Централен“. Тридневни събития радват пловдивчани и гостите на града на Лазаровден и Цветница. Съботната програма започва в 10 часа с музикални настроения от училищата и читалищата в района. Децата ще представят..

публикувано на 12.04.25 в 08:22

Великите европейци - Фридрих Ницше

Тази музика е на един почти неизвестен за широката публика композитор, но иначе безкрайно известен мислител - Фридрих Ницше, филолог, философ, писател. Освен като композитор, в България той не е особено известен и като поет, макар че и философията му се състои от много поезия. Преди около век негови стихове превеждат Пенчо Славейков и Гео Милев. Но ето..

публикувано на 11.04.25 в 13:57

Изложба търг "В помощ на парка" в НБ "Иван Вазов"

Днес от 18:00 часа в Народна библиотека „Иван Вазов“ ще се състои изложба търг под надслов „В помощ на парка“. В експозицията ще бъдат подредени живописни платна от пленера „Творците“, а организатор на събитието е Ротари клуб Пловдив – Пълдин. В търга ще бъдат включени картини на известни пловдивски творци като Ели Станчева, Маргарита..

публикувано на 11.04.25 в 05:53