По думите му, от 13 март до 13 май бизнесът в страната в туристическия спектър е бил преустановен. Браншът е претърпял безпрецедентни загуби и пропуснати ползи.
„Това, което се е случи в Старосел, се случи и в Хисаря и целият отрасъл търпеше едни и същи загуби. А как ще се случи идните месеци, предстои да разберем. Сега всички усилия на бранша са насочени към гарантиране на здравето на гостите и екипите и за постигане на някаква жизнеспособна финансова рамка за повторно завъртане колелото на туризма“
Писков бе категоричен, че Министерството на туризма заедно с местната власт са успели да предприемат адекватни и стратегически добре издържани мерки. В резултат на многото срещи се е достигнало до стратегия от няколко компонента. Част от тях - насочени към смекчаване на финансовата тежест, други – към координиране на правилни маркетингови стратегии, а трети - към входящия туризъм.
„За жалост обаче, най-малка тежест в тази стратегия се усети в това иначе толкова перспективно и силно за България звено като СПА-туризма. Макар и да разчитаме най-много на индивидуалните резервации, също бихме се радвали на подобна координираност, като в останалите сфери на туризма“.
Писков бе категоричен, че през последните години страната е отбелязала голям напредък в сферата на рекламата, за да помогне на бранша. Той обаче се въздържа от оценка за институционалните решения към настоящия момент. „,Трябва да видим какви ще са резултатите от тази ситуация, след като тя премине“.
По думите му, вече е налице по-голямо спокойствие и гостите от страната и от съседните държави са започнали да се раздвижват.
„Гостите в Старосел са преимуществено българи и те могат да помислят оптимистично за своята почивка. Опасявам се да назова обаче точна цифра на очакваните гости, предвид ситуацията. До края на май не искахме предплащане и резервациите не могат да бъдат считани за потвърдени.
По думите на Писков, сезоните не са определящи за темпото на бизнеса на Старосел. Той изрази надежда, че лятото ще бъде топло и пълно с туристи.
Цените в големите търговски вериги у нас са прекомерно високи, заяви в интервю за Радио Пловдив Александър Сиди от ВМРО. Той даде пример с френско масло, чиято цена в България е двойно по-висока в сравнение с тази в Гърция. Според него държавата има възможност да ограничи спекулативните надценки, но до момента не предприема ефективни мерки...
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..
Над 400 читалищни дейци от цялата страна подписаха Отворено писмо и го изпратиха до Министъра на културата и членовете на Комисията по културата и медиите в 51-ото Народно събрание. Документът изразява тяхното мнение от програма „Читалища“. В писмото си те посочват проблемите, сред които има огромен интерес – подадени са над 1400 проекта,..
Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по-високи, каквото мнение се изказа от родни туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от англичаните и 12% от германците вече си..