„Очаквах премиерът да не пропусне възможността да ни благодари, защото представям 15 членове на Медицинския експертен съвет и над 60 консултанти и наши сътрудници от цяла България. Ние се появихме във важен момент за цялата държава и работихме безкористно.“ Това заяви председателят на Националния медицински щаб и професор по белодробни болести Коста Костов.
„ Ако пропускът на премиера да благодари на тези над 60 експерти, е неумишлен, това е пропуск за свършеното от нас. Но ако той е умишлен, може да бъде приет и като комплимент, че премиерът ни е сърдит“. Като възможна причина за за това проф. Костов назова оттеглянето на Медицинския съвет от медийни изяви, проф. Костов изтъкна решението си медицинският съвет да се оттегли от медийни изяви с цел експертите да се съсредоточат върху конкретната си работа и върху пациентите и да не се дава повод за конфронтация.
По думите на проф. Костов, МС е изработил препоръки, които биха могли да бъдат използвани за борбата с коронавируса и в конкертика - за всяка друга епидемия, която би могла да избухне в бъдеще. Той потвърди, че общопрактикуващите лекари са действали в съответствие с препоръките на изработения от медицинския съвет алгоритъм и при непрекъсната комуникация помежду си.
„Ако погледнете какво се случва сега в света и каква огромна част от информацията се подлага на критика, се оказва, че това, което се случва по време на тази пандемия, не се е случвало никога. Десетки лекари от цял свят изразиха съмнение за обективността на данните.“
Според проф. Костов, препоръките на медицинския съвет в нито един момент не са претърпели ретроградна редакция, тъй като екипът на съвета не е допуснал нито един медикамент или комбинация, недоказали своята ефективност, да бъдат препоръчвани за терапия. Използвани са били само базираните на сериозни научни доказателства.
Медицинският щаб е давал само съвети, а процесът на управление на кризата е бил задача на НОЩ.
„По отношение на етиката с пациентите обаче бе допусната голяма грешка. Начинът, по който се комуникираше с българското общество, беше изключително пренатегнат, можеше да се комуникира не с униформа, а с престилка. По един милосърден начин трябва да се дава шанс, защото пациентите търсят упование. Дисциплината беше необходима , за да се даде време на системата да се подготви, но натиснахме твърде много педала и твърде много хора допуснаха психологическо натоварване“.
Проф. Костов предположи, че ако има втора върна на заразата, тя няма да е толкова тежка в България.
„Това не трябва да ни успокоява и затова препоръчвам да се спазват ограниченията на обществени места, физическата дистанция, задължително в лечебните заведения да се носят маски, както и на места, където има много хора не е зле да се носи маска“.
Проф. Костов уточни, че в Университетската болница „Св.Анна“ предстои наблюдение на болните от пулмолози, кардиолози, невролози и инфекционисти.
"Вероятно пораженията при тези, които са претърпели предишни заболявания и имат някаква патология, ще бъде по-голям. Не повече от 1 до 3 пациента на сто от тези, които са се заразили, ще имат някаква степен на увреждания", подчерта още проф. Костов.
Интервюто чуйте от звуковия файл:
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..
Над 400 читалищни дейци от цялата страна подписаха Отворено писмо и го изпратиха до Министъра на културата и членовете на Комисията по културата и медиите в 51-ото Народно събрание. Документът изразява тяхното мнение от програма „Читалища“. В писмото си те посочват проблемите, сред които има огромен интерес – подадени са над 1400 проекта,..