Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Световният океан е част от белите дробове на Земята

В Световния ден на океана екологът Христо Николов припомни, че ¾ от планета е заета от тази гигантска екосистема.

„Голямо е значението за регулацията на климата и равновесието на Земята. Подводният свят не е изучен достатъчно, не е видим за обществото, медиите и политиците. Половината от кислорода се произвежда от Световния океан, като поглъща 30% от въглеродните емисии. Всичките океански течения балансират климата. Топлото течение „Гълфстрийм“ е създало човешката цивилизация. Ако го нямаше 350 мил. души щяха да имат климат като Якутия. Цяла Западна Европа се стопля от едно течение. Голямата заплаха е от глобалното затопляне, намаляване на PH на океанската вода. Така океанската вода става по-кисела и влияе на подводните структурни екосистеми, които са аналогични на горите. Това са коралите. Умирането на корали или т.н. „избелване“  води до други сериозни проблеми свързани с тях. Следва замълсяването-дело на човешката цивилизация, което довежда са масово развитие на водорасли и липса на кислород във водата. Проблем е пласмасата и други не разградими отпадъци. Науката е изправена пред огромно предизвикателство заедно с политиката.“

През последните 10 години се утрояват защитените площи, като най-много са в Австралия и Нова Зеландия. Това се случва благодарение на личната ангажираност на президента на САЩ Барак Обама. Той се вслушва в науката и приема указанията на ООН за опазване на Световния океан. За съжаление сега при президента Тръмп много от тези международни програми са спрени, посочи още Христо Николов.  

Интервюто с еколога Христо Николов е в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21