Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фирма в Марково получател на 137 тона отпадъци, спрени на границата

| обновено на 10.06.20 в 16:19
Снимка: МОСВ

Шест камиона с пластмасови отпадъци са задържани снощи на влизане в България на граничен пункт „Капитан Андреево“. Те са спрени от митничари, тъй като не са имали необходимите придружаващи документи, въпреки че пластмасовите отпадъци са били обявени в декларацията. 

Камионите са с турска регистрация, а получателят е българска фирма.

По данни на БНТ, фирмата-получател на отпадъците е регистрирана в пловдивското село Марково.

Адресът е друг

"На въпросния адрес живеят други хора. Те са купили къщата през май миналата година. Предишният собственик живее в село Храбрино. В селото се знае, че той е търгувал със София и Турция. Вероятно по тази линия трябва да се води разследване." Това обяви пред Радио Пловдив кметицата на Марково Десислава Терзиева. 

Фирмата „ДЕПА- ИМПОРТ- ЕКСПОРТ“ ООД, получател на задържаните вчера отпадъци на ГКПП Капитан Андреево, от 7 години не упражнява никаква дейност. Това заяви един от 7-те управители Али Авджъоглу. 

Той подчерта, че фирмата никога не се е занимавала с отпадъци , а за въпросната стока не са уточнявани никакви документи. От  „ДЕПА- ИМПОРТ- ЕКСПОРТ“ ООД потвърдиха , че регистрацията им е много стара.

В Марково има регистрирани 310 фирми. Причината е по - малкият размер на данъците в община "Родопи", обясни кметицата Десислава  Терзиева.

Официално

От Министерството на околната среда и водите уточняват в прессъобщение, че тировете са превозвали 137 тона отпадъци от пластмаса и метал -  „представляващи листове от пластмаса, едностранно ламинирани с алуминиево фолио и изрезки от същия материал“.

Шестте камиона с отпадъци, задържани на ГКПП „Капитан Андреево“ са били без документи, заяви пред БНТ министърът на околната среда и водите Емил Димитров.

Той обяви, че се очаква днес да бъде извършен повторен оглед и ще се предприемат действия, каквито прокуратурата разпореди. 

"Тъй като е извършено на границата, водещата роля ще бъде на митницата, а всички дейности вътре в страната ще поемем ние", обясни министър Емил Димитров. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Локализиран е пожарът над Добростан

Борбата с пожара над село Добростан продължава. Огънят е изгасен, но огнището не е напълно потушено.  Мястото е в труднодостъпната местност  "Пилешка чука"  и гасенето се извършва префимно ръчно.  Има пусната линия с вода и от противопожарен автомобил.  Снощи до около 23:00 ч. екипите се бориха с пламъците, след което през цялата нощ останаха 13 души -..

публикувано на 10.08.25 в 11:26

Продължават проверките на пазара за животни в Раковски

От рано тази сутрин полицията провежда акция срещу нерегламентирана продажба на животни в община Раковски, където е най-големият селскостопански пазар за животни в Пловдивско. Там са концентрирани най-много огнища на шарка, предаде БНТ. Засегнати от заразата са още общините "Марица", Съединение, Садово, Първомай и Карлово. В проверките..

публикувано на 10.08.25 в 10:40

Още по-топла неделя с темеператури до 39 градуса

Жълт код за горещо време е обявен днес в 21 области в страната. Сред тях са Пловдив, Пазарджик, Кърджали и Стара Загора.  Според прогнозата на Националния институт по метеоргология и хидрология  днес ще бъде слънчево. Ще духа слаб до умерен, в югоизточните райони и временно силен източен вятър.  Температурите още малко ще се повишат и максималните..

обновено на 10.08.25 в 08:43

1200 колоездачи се включват в българския етап на Тур дьо Франс в Пещера

За трета поредна година България е част от световната верига за аматьори  L’Étape Bulgaria by Tour de France.   Тазгодишното състезание за шосейно колоездене за любители е в община Пещера.  Общо 1 200 състезатели от 16 държави се включват днес в надпреварата. Тя е организирана  в две дистанции - 58  и 112 километра.   Предизвикателство пред..

публикувано на 10.08.25 в 08:42

Село Труд излиза на безсрочни протести заради транспортната криза

Жителите на пловдивското село Труд подготвят безсрочни протести заради транспортната криза. Те обвиняват институциите в бездействие и настояват за спешни мерки преди началото на учебната година. В момента маршрутната линия между селото и града се движи на големи интервали от по няколко часа, което според местните жители означава, че на практика..

обновено на 09.08.25 в 20:24