Общинският съвет в Пещера се обяви против провеждането на референдум въпреки легитимно събраните над 2 хиляди 500 граждански подписа. Жителите на общината искаха да заявят позицията си с референдум относно изграждането на депо за съхраняване на опасни промишлени отпадъци на територията на общината.
Предложението, внесено от кмета на Пещера Йордан Младенов, бе подкрепено само с 4 гласа. Срещу провеждането на референдума гласуваха 15 общински съветници с мотив, че Общинският съвет няма компетенцията да се произнася по този въпрос.
От гражданския инициативния комитет са категорични, че ще обжалват решението:
"Ние сме го избрали, но в един момент се оказа, че те не го заслужават това доверие. Това е вододайната зона на Брацигово. Не може такова депо да се прави там, във вододайна зона", казват граждани.
В подписка жителите на община Брацигово също се обявяват против изграждането на депо за опасни промишлени отпадъци.
Златка Цвеева от Инициативния комитет коментира пред Радио Пловдив, че 15-те съветници са гласували против, въпреки даваните по- рано предизборни обещания и лозунги, че ще се вслушат в исканията на хората и необходимостта от чиста околна среда. Според нея директорът на РИОСВ – Пазарджик Костадин Гешев, вместо да защитава обществения интерес, се е превърнал в адвокат на „едно предприятие“.
Лидерът на ГЕРБ – Пещера и депутат Десислава Костадинова заяви в интервю за Радио Пловдив, че от самото начало са били против провеждането на референдума, защото не е в компетенциите на местния парламент и в този смисъл подобно решение ще бъде незаконосъобразно. По думите й, това е причината съветници и от други политически сили да отхвърлят искането за референдума.
„Нямаме основание да се притесняваме за околната среда, ако всички разрешителни за инсталацията и депото са издадени. Смятам, че има институции и експертни, които трябва да се произнесат дали едно производство е вредно или не.
Костадинова добави, че ако въпросите в референдума бъдат зададени законосъобразно, след една година Инициативният комитет може да внесе искането отново.
Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..
Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината. В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..
Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..