Общинският съвет в Пещера се обяви против провеждането на референдум въпреки легитимно събраните над 2 хиляди 500 граждански подписа. Жителите на общината искаха да заявят позицията си с референдум относно изграждането на депо за съхраняване на опасни промишлени отпадъци на територията на общината.
Предложението, внесено от кмета на Пещера Йордан Младенов, бе подкрепено само с 4 гласа. Срещу провеждането на референдума гласуваха 15 общински съветници с мотив, че Общинският съвет няма компетенцията да се произнася по този въпрос.
От гражданския инициативния комитет са категорични, че ще обжалват решението:
"Ние сме го избрали, но в един момент се оказа, че те не го заслужават това доверие. Това е вододайната зона на Брацигово. Не може такова депо да се прави там, във вододайна зона", казват граждани.
В подписка жителите на община Брацигово също се обявяват против изграждането на депо за опасни промишлени отпадъци.
Златка Цвеева от Инициативния комитет коментира пред Радио Пловдив, че 15-те съветници са гласували против, въпреки даваните по- рано предизборни обещания и лозунги, че ще се вслушат в исканията на хората и необходимостта от чиста околна среда. Според нея директорът на РИОСВ – Пазарджик Костадин Гешев, вместо да защитава обществения интерес, се е превърнал в адвокат на „едно предприятие“.
Лидерът на ГЕРБ – Пещера и депутат Десислава Костадинова заяви в интервю за Радио Пловдив, че от самото начало са били против провеждането на референдума, защото не е в компетенциите на местния парламент и в този смисъл подобно решение ще бъде незаконосъобразно. По думите й, това е причината съветници и от други политически сили да отхвърлят искането за референдума.
„Нямаме основание да се притесняваме за околната среда, ако всички разрешителни за инсталацията и депото са издадени. Смятам, че има институции и експертни, които трябва да се произнесат дали едно производство е вредно или не.
Костадинова добави, че ако въпросите в референдума бъдат зададени законосъобразно, след една година Инициативният комитет може да внесе искането отново.
С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..
Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..
Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли. Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“. Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..