Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сделката за ПИБ укрепва финансовата ни система

| обновено на 12.06.20 в 16:29

Държавата ще стане акционер в Първа инвестиционна банка, потвърди правителството. Рекапитализацията на банката бе едно от условията България да влезе в така наречената „чакалня“ за въвеждане на еврото. Държавната финансова подкрепа пък трябва да компенсира липсата на достатъчен частен инвеститорски интерес към предложените от банката права за придобиване на акции.

 

Финансистът Емил Хърсев заяви, че Българската банка за развитие е търговско дружество, не е държава, то участва в търговския оборот, както един от всички търговци. „Учудвам се какво прави МС в цялата тази работа? Вероятно показва своята загриженост и ангажимент, което е прекрасно. Сделката е легитимна, като се прави при притеснение, че капиталът на някоя банкова институция е недостатъчен, и се увеличава за укрепване на стабилността на финансовата система като цяло. 

Това е „изискване“, без законово основание на Европейската централна банка. Това е страхът на тази институция, че нещо може да се случи на банките в България. Не знам, как може да навреди на европейската общност като цяло? Аз на мястото на ЕЦБ не бих гледал толкова надалеч, по-скоро около седалището им във Фракфурт, защото там са по-сериозните и проблеми. Има неколцина банки, които не отговарят на никакви изисквания. Наскоро се наложи ЕЦБ да ги отмени. Тук ги притесняват проблеми, които не съществуват. Българската държава постъпи правилно, да добре, не е навредено, малко повече капитал.“

ББР маже да очаква печалба по-висока от средната рентабилност по своя портфейл, посочи още г- Хърсев.

"Преди няколко години имаше участие на Европейската банка за възстановяване и развитие. Една държавна банка, чийто акционери са държави със седалище в Лондон. Тя имаше участие, продаде го, реализира една доходност над пазарната за кредитни институции, и доволно се облиза.  

Става въпрос за увелечение на капитала на ББР. Подобно действие бе предприето наскоро в Германия за едно въздухоплавателно  дружество с 9 милиарда евро, каза още в анализа си финансистът Емил Хърсев.

Интервюто с финансиста Емил Хърсев е в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21