Силна подкрепа получи проекта „По крепостните стени на Филипопол“, както и необходимостта от емитирането на дълг от община Пловдив за неговата реализация. Това се случи на проведеното обществено обсъждане с представители на местната власт, съветници, авторите на проекта и граждани.
Проектът вĸлючвa aнтичeн ĸoмплeĸc „Изтoчнa пopтa нa „Филипoпoл", apxeoлoгичecĸи ĸoмплeĸc „Heбeт тeпe" и peĸoнcтpyĸция нa тexничecĸaтa инфpacтpyĸтypa и блaгoycтpoявaнe нa пoдxoдите.
Реализацията му ще се финансира с европейски средства от над 6 милиона лева, но на дискусията общината получи „зелена светлина“ за теглене на заем от малко над 2 милиона лева, за да го съфинансира.
Кредитът е за срок от 10 години, при 0,5% лихва, което прави под 200 хил. лв. годишни плащания. По време на обсъждането е постигнат консенсус, чe apxeoлoгиятa нa Heбeт тeпe тpябвa дa бъдe eĸcпoниpaнa, a нe нaдгpaждaнa и пo възмoжнocт дa бъдaт aдeĸвaтнo пpeдcтaвeни гpaдeжитe oт paзличнитe исторически eпoxи.
Главният архитект Димитър Ахрянов обясни, че заданието е съгласувано с МК като предстои препроектиране на проекта. Крепостните стени на Небет тепе и колонадите на Източната порта ще бъдат възстановени само дотам, докъдето са запазени през вековете.
Проектът трябва да бъде завършен в края на 2023-та година, но в интервю за Радио Пловдив главният архитект Димитър Ахрянов заяви, че работата по проекта трябва да започне още през тази година, за да не се изпуснат сроковете.
В общото финансиране 5 милиона лева са предвидени за Небет тепе, а 3 милиона за Източната порта.
Главният архитект заяви още, че споделя резултатите от онлайн допитването за визията на ул. Карловска, в което надделя мнението за запазването на паветата. Предстои да се реши дали улицата ще бъде изцяло пешеходна или със споделено движение.
Ахрянов смята онлайн анкетите с пловдивчани да станат практика.
След дни ще отбележим 175 години от рождението на патриарха на българската литература Иван Вазов. По този повод, тази събота "Срещите" ви припомнят за медальона, който английската благородница лейди Емили Ан Странгфорд сваля от гърдите си и подарява на 26 годишния тогава Вазов през 1877 година. И това е първата му литературна награда. По-късно..
Съвместна дипломна изложба „Онова, което остава“ откриват в Пловдив студенти от Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ (АМТИИ), съобщават от висшето учебно заведение. По думите им експозицията е част от защитата на студенти от образователно-квалификационна степен „Магистър” в специалност „Фотография“ и е..
С послание за мир, почерпка и автентичен дервишки танц мюсюлманската общност в Пловдив отбелязва Деня на ашурето. Празникът ще се състои по обед пред Джумая джамия и се счита за обща ценност на всички религии. Според традицията на този ден се вари и раздава ашуре с послания за солидарност, разбирателство, състрадание и толерантност...
18 представления съдържа 29-ото издание на театралния фестивал „Сцена на кръстопът“, чийто домакин е Пловдивския театър от 10-и до 21-и септември. Короната в афиша на форума е гостуването на спектакъла „Разстоянието“ от най-стария театрален фестивал в Европа „Авиньон“, Франция. Текстът и режисурата са на Тиаго Родригес, който ще..
Директорът на Регионалния исторически музей в Пазарджик Борис Хаджийски представи новата изложба , която се открива в техните зали. В програма "Точно днес" и повече за предстоящото археологическо лято на Юнаците . Борис Хаджийски каза, че от 18.00 часа в централната сграда на музея, пл. „Константин Величков“ № 15, ще бъде открита изложба,..